уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Две године од рушења објеката у Херцеговачкој, „фантоми из Савамале“ нису откривени, нити је ико оптужен; оштећени не могу да накокнаде губитак
Хроника

Данас: Две године од рушења објеката у Херцеговачкој, „фантоми из Савамале“ нису откривени, нити је ико оптужен; оштећени не могу да накокнаде губитак

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. април 2018.

Ни две године након ноћног рушења више објеката у Херцеговачкој улици починиоци под фантомкама нису откривени, пише Данас.

Случај је у међувремену пребачен из Вишег јавног тужилаштва на Прво основно јавно тужилаштво у Београду. Министарство унутрашњих послова поднело је једино кривичну пријаву против дежурног полицијског службеника Горана Стаменковића због сумњи да је извршио кривично дело несавестан рад у служби, саопштило је Прво основно тужилаштво.

Они који су те ноћи остали без имовине и даље чекају истину и правду, а штету не могу да надокнаде. Предузећа „Искра“ и „Транспорт перони“ у вези са тим рушењем и даље воде судске спорове са Градом Београдом и фирмом „Милениум тим“ која је ангажована на изградњи „Београда на води“.

Нада Крстић, власница ресторана „Савски експрес“, који је у ноћи између 24. и 25. априла 2016. године сравњен са земљом, још увек није успела да наплати штету процењену на око 30.000 евра, а сматра да „више нема кога ни да тужи“, обесхрабрена поступцима надлежних органа у разоткривању овог случаја.

– Цео инвентар, храна, пиће, пропали су те ноћи у рушевинама. Где год би покуцала за захтевом за одштету, одбијали су ме па сам у тој потрази за правдом само здравље изгубила. Добила сам аритмије, имам четири дијагнозе, пијем лекове, а снаге и пара за парнице немам. Само спор који сам водила око надоградње истог објекта коштао ме је 4-5 хиљада евра, не рачунајући адвоката. Само за покретање тужбе треба вам хиљаду евра, а већ су ме истрошили. Кога да тужим? Савамала је стављена ад акта, нема ништа од тога, прича Нада за Данас и додаје да је тешко борити се против система.

Подсетимо, она се већ обраћала Пореској управи са захтевом да јој бар отпишу порез на залихе које су пропале, а од осигуравајуће куће „Винер“, чији је клијент била, затражила је да јој покрије штету, међутим ништа није могла да оствари јер је проблем што полиција те ноћи није изашла на терен, те не постоји полицијски записник на основу чега би могла да наплати потраживања.

– Рекли су ми да осигурање не може да покрије штету јер су починиоци Н. Н. лица и тако сам остала у безизлазној ситуацији – додаје Нада.

Спор, који је већ водила са Градом, односно општином Савски венац за надограђени део ресторана (110 квадрата), који јој је грађевинска инспекција порушила 6. новембра 2015. године, само неколико месеци пре него што су „фантоми“ дошли да почисте и преосталих шездесетак квадрата, окончан је крајем 2017. у корист општине, на шта је она уложила жалбу.

Тај део ресторана, како тврди општина Савски венац покушала је да јој одузме још пре десетак година и да га преименује у пословни простор.

– Била су само два суђења у вези са тим и пресуда је донета у рекордном року од месец дана. Жалила сам се и још увек чекам исход – додаје Нада Крстић.

Подсетимо, Нада Крстић је објекат у Херцеговачкој улици узела у закуп 1998. године од тадашњег предузећа „Искра“. После тога, 2003. године проширила је објекат уз сагласност „Искре“ и поднела захтев за легализацију 165 метара квадратних уз њихову дозволу. Око 2010. године „Искра одлази у стечај“, а Нада склапа уговор са Пословним простором Савски венац. Њен захтев за легализацију, у који је Данас имао увид, био је на чекању 12 година. Одбијен је тек у августу 2015. године, само три месеца пре него што ће грађевинска инспекција Савског венца по хитном поступку наложити уклањање надограђеног дела.

НН „Фантоми“

Док је један део групе багерима рушио објекте у Херцеговачкој улици, мушкарци са фантомкама су заустављали грађане, одузимали им мобилне телефоне и неке од њих су везали. Грађани су позивали полицију у помоћ, али је она одбила да изађе на терен и усмеравала их на комуналну полицију, о чему сведочи и извештај Заштитника грађана о раду полиције у ноћи између 24. и 25. априла 2016.

До јуна 2017. године расељене 234 породице

Са локације „Београд на води“ до јуна 2017. године Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда раселила је 234 породице. Највише њих, 117, „обештећено“ је доделом стана као нужног смештаја на период од годину дана, 71 породица добила је стан у закуп на пет година, уз могућност продужења рока до окончања судског или другог поступка. Стан у закуп стан на неодређено време са правом откупа добило је 30 породица, осам је добило стан у власништво, а четири породице исплатом по тржишној вредности. Породица Тимотијевић, која и даље живи у Бари Венецији 55, а о којој је Данас већ писао, још увек води судски спор за кућу.

(Данас)

Видети још:

Тужилаштво поднело кривичну пријаву против Горана Стаменковића, шефа смене дежурне службе полиције у Београду, у ноћи када су рушени објекти у Савамали

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер