среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Држава помаже губиташе преко леђа Србијагаса
Хроника

Данас: Држава помаже губиташе преко леђа Србијагаса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. новембар 2017.

Подаци до којих је дошао Фискални савет показују да поједина предузећа и даље не плаћају Србијагасу испоручени гас, па ће укупна ненаплаћена потраживања тог предузећа у овој години вероватно достићи више од пет милијарди динара, пише Данас.

Чињенице да ће прилив Србијагаса у 2017. години бити мањи за 40 милиона евра указује да се на тај начин фактички субвенционише рад одређених државних предузећа уместо да се та средства усмере на инвестиције неопходне за функционисање Србијагаса, констатују у Фискалном савету, а пише Данас.

Само за осам месеци у 2017. години државна предузећа остала су дужна Србијагасу 2,6 милијарди динара за испоручени гас. У Фискалном савету истичу да се на тај начин наставља пракса да се лоше пословање државних предузећа омогућава захваљујући неплаћању обавеза.

То је у прошлости био основни разлог за лоше пословање Србијагаса и велике губитке тог предузећа. Затим и плаћање његових кредита буџетским средствима. Највећи проблем у овој години за пословање тог предузећа представља новонастали дуг Азотаре од 2.3 милијарде динара и МСК Кикинда у износу од милијарду динара.

Један од највећих дужника за гас је Српска фабрика стакла у Параћину са 2,7 милијарди уз додатних 580 милиона динара дуга за струју. У тексту који објављује Данас посебно се помиње предузеће Нови сад гас које је највећи дужник Србијагасу. Ово предузеће нема значајнијих проблема да наплати гас од крајњих корисника, предузеће се бави дистрибуцијом гаса, са укупним дугом од 10,7 милијарди а само у овој години дугује Србијагасу 600 милона за испоручени гас. То предузеће имало је добит у пословању између 33 и 110 милиона динара 2013., 2015. и прошле године. Као занимљивост Данас наводи да је рачун Нови сад гаса био блокиран од фебруара 2014. до фебруара 2015. године. Блокада је износила 1,7 милијарди данара али је предузеће за то време нормално функционисало и давало донације (примера ради удружењу Огњена Марија Ливањска која окупља "Србе из Ливањског поља и њихове потомке и поштоваце").

Данас наводи мишљење професора Економског факултета у Београду Љубодрага Савића да проблем дуговања за испоручени гас није настао јуче већ да постоји дуги низ година. Савић каже да када се погледа списак предузећа која дугују за гас може се уочити да је реч о фирмама којима би егзистенција била угрожена када би држава инсистирала да се дуговања према Србијагасу хитно измире.

Савић је рекао да није сигуран да би било која власт смела да се усуди да на радикалан начин реши ту ситуацију јер би то могло да јој се освети на изборима и додаје да је створен зачарани круг из кога је могуће изаћи само на прилично непопуларан начин, пише Данас.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер