четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Дејвид Филипс - Вучић ће радити на томе да Косово буде признато
Хроника

Данас: Дејвид Филипс - Вучић ће радити на томе да Косово буде признато

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. септембар 2017.

Дејвид Филипс, директор програма за изградњу мира Института за студије људских права америчког Универзитета Колумбија, говори за Данас

Преговори не могу да буду "отворени" и да трају у недоглед, јер у супротном ће пропасти. Преговори се остварују и у самом процесу, не само у резултату.

Улога посредника је да се фокусира на критична питања и помогне странама да постигну споразум. Заборавите преговоре као прилику за фотографисање. Време је за мерљиве резултате који ће донети мир и просперитет за Косово и Србију, оцењује у разговору за Данас Дејвид Филипс, директор програма за изградњу мира и права Института за студије људских права америчког Универзитета Колумбија.

Повод за разговор са професором Универзитета у Колумбији је његов предлог за решавање косовске кризе, који је недавно објављен у Вашингтон тајмсу, и у којем сугерише орочење признања косовске независности на период од највише две године. Оптимизам о остваривости тог предлога, Дејвид Филипс је засновао на најновијим изјавама и порукама председника Србије Александра Вучића грађанима Србије - да не би требало више забадати главу у песак и да би се требало суочити са реалношћу, односно на његовој иницијативи за покретање унутрашњег дијалога у вези са том темом. Стога, питали смо саговорника нашег листа да ли су то заиста довољни сигнали и да ли заиста најављују један тако велики корак какав је признање Косова.

- Дијалог подразумева одређени исход. Из других преговора научили смо да су рокови неопходни како би се стране подстакле да постигну договор. Џорџ Мичел је успео да испослује "Споразум на Велики петак" (Споразум из Белфаста), јер је захтевао да се одлуке донесу у одређеним роковима.

Из других преговора научили смо да су рокови неопходни како би се стране подстакле да постигну договор, зато је неопходно орочити признање Косова на најдуже две године

* У овдашњој јавности се може чути интерпретација и да је покретање унутрашњег дијалога о Косову заправо само манипулација власти како би се одговорило на захтеве ЕУ и САД а да тог дијалога уопште нема и да неће имати никакве последице.

- Вучића ће оцењивати на основу онога што ради - не на основу онога што говори. Дијалог треба да буде спроведен за добробит грађана на Косову и у Србији, како би могли да живе нормалне животе, у нормалним земљама, са нормалним регионалним односима. Народ на Косову и у Србији је довољно патио. Време је да се крене даље. То захтева приступ заснован на реалности.

* За Александра Вучића један део јавности тврди да је аутократа, неспособан и неспреман за било какав дијалог. Какав резултат очекујете од дијалога, ако се узму у обзир оваква виђења и тумачења околности у којима се тај дијалог одвија?

- Очекујем да ће дијалог да кулминира у међудржавном споразуму, којим ће Србија признати косовску независност. Косово би тада постало земља чланица Уједињених нација. Косово и Србија би заједно радили на томе да остваре услове из правних тековина ЕУ да би се, на крају, придружиле ЕУ у исто време.

* Да ли заиста верујете да би ЕУ и САД могли да приморају Вучића да предузме такве кораке какви су признање косовске независности, с обзиром на истраживања јавног мњења која увелико показују да грађани Србије не би пристали на косовску независност ни по цену уласка у ЕУ по убрзаној процедури?

- Вашингтон нема интерес да приморава Вучића на било шта. Заправо, то би могло да има и нежељене штетне последице. Вучић ће радити на томе да Косово буде признато, јер је у националном интересу Србије. Србији је место у Европи. С обзиром на експлицитне услове из 35. поглавља, Србија је обавезна да нормализује односе са Косовом пре него што се придружи ЕУ. Нормализација значи признање. ЕУ би требало да инсистира на следећој формули: "без нормализације неће бити отварања нових поглавља". Србија мора да реши разлике које има са Косовом, како би могла да се интегрише са ЕУ.

* Током расправе о решавању косовске кризе, у Србији су се развиле теорије о подели Косова. Чини се да постоји расположење да би припајање севера Косова Србији било прихватљиво овдашњој политичкој елити као и већини грађана. Како то коментаришете?

Руска база у Нишу, као и трансфер софистицираног оружја у Србију, нису намењени за мирољубиве сврхе. Они повећавају шансу за настајање насилног сукоба, што би било штетно за Србију

- Подела је одлична формула за неуспех. Видели смо на другим местима у региону да поделе не решавају проблеме. Дељење ствара додатне проблеме. Размене територија такође нису одрживе. Србија мора да призна Косово у оквиру његових садашњих граница. Истовремено, косовска влада мора да учини више како би интегрисала косовске Србе, како би они постали учесници у демократској будућности Косова.

* За Александра Вучића се тврди да није искрени проевропски политичар и да води дволичну политику. С једне стране сарађује са Русијом а са друге са ЕУ. Да ли је он, према вашем схватању, искрено - са једне или са друге стране?

- Русију није брига за Србију. Владимир Путин манипулише Србијом користећи тврдње о словенском и православном јединству. Русију интересује само то да поткопава интересе САД у региону. Руска база у Нишу, као и трансфер софистицираног оружја у Србију, нису намењени у мирољубиве сврхе. Они повећавају шансу за настајање насилног сукоба, што би било штетно за Србију. Србија једном мора да се одлучи: да ли жели европску будућност или би радије да иде за Русијом, која представља једну ауторитарну клептократију.

* Како видите ситуацију у којој су, према многим тврдњама, на власти у Србији и на Косову такозване ратне коалиције. Да ли оне заиста могу довести до помирења и каквог ће карактера то помирење бити?

- Рат се догодио пре 20 година. Понекада су нам потребни ратници, како бисмо остварили мир. Време је да се крене даље. На крају, нове генерације ће бити ту да консолидују напредак који је остварен данас.

Снажнија улога САД је у интересу свих

* Ваш предлог који подразумева активније укључивање САД у процес признања косовске независности темељи се на све јачем утицају Русије на регион и могућност дестабилизације подручја, које је важно у америчкој спољној политици. Имајући у виду дешавања у Црној Гори након прошлогодишњих избора и покушај државног удара, као и ситуацију у БиХ где се види јак утицај Русије на председника тамошњег ентитета РС, да ли би кораци ка раздвајању од Русије узроковали опасност од избијања сукоба на Балкану?

- Ствари стоје управо супротно. Снажнија улога САД је у интересу свих страна. "Паx Америцана" се може остварити кроз јачање западних вредности и интеграције у Евроатлантске институције.

(Данас)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер