четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Дачић остаје шеф дипломатије?
Хроника

Данас: Дачић остаје шеф дипломатије?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. септембар 2020.

Социјалистичка партија Србије и у новој влади остаје део владајуће већине, процењују наши извори.

Ивица Дачић, лидер Социјалистичке партије, остаје шеф дипломатије и у будућој влади која би требало да буде изабрана до краја септембра, или почетком октобра, сазнаје Данас из извора блиских врху Српске напредне странке.

Не зна се међутим колики рок трајања ће имати та будућа влада, с обзиром да председник државе Александар Вучић и даље вага да ли ће нова влада бити „концентрациона“, састављена од три листе које су ушле у парламент и орочена на годину дана, или ће трајати пуне четири године.

Извори Данаса наводе да због разрешења косовског питања, наставка реформи и економских изазова после пандемије вируса корона, расту изгледи да владајућу коалицију чине Српска напредна странка, Социјалистичка партија Србије и Српски патриотски савез Александра Шапића.

„Није тајна да Вучић озбиљно рачуна на Марка Ђурића, актуелног директора канцеларије за Косово и Метохију, да је то постало јасније и након његовог присуства разговорима у Вашингтону и Бриселу, али ће он, како сада ствари стоје, највероватније и у будућој влади остати на истој позицији. О његовом избору за будућег шефа дипломатије у СНС се није разговарало, а бојим се да на избор Ђурића не би благонаклоно гледала ни Јадранка Јоксимовић, која са места министра за европске интеграције, такође, преферира место шефа дипломатије“, каже извор Данаса и додаје да је за сада готово све по питању нове владе велика непознаница.

Једино што је извесно, наводи саговорник Данаса, јесте да ће СПС и даље бити део владајуће коалиције.

„Дачић је за Социјалистичку партију Србије тражио три министарска ресора, чему се противе готово сви у Српској напредној странци. Да ли ће он на крају издејствовати ту нагодбу није сигурно, али велика вероватноћа је да ће министарско место поред њега задржати и Александар Антић и да ће и даље водити енергетику. Да ли ће бити и трећег министарства за СПС сазнаћемо врло брзо на страначким органима. Ускоро ћемо знати и да ли Ана Брнабић остаје председник српске владе, али сва је прилика да председник Сербије у овом тренутку неће испробавати са новим персоналним решењима“, наводи саговорник Данаса из Владе Србије, уз опаску да се најмање зна ко ће све из редова СНС бити министри, јер разговори на ту тему још нису вођени ни на страначким органима, нити појединачно са потенцијалним кандидатима.

Како ће изгледати владајућа већина, знаће се већ приликом избора председника Скупштине Србије који би требало да се догоди до краја ове недеље. Из врха СНС тврде да иако се ближи наставак конститутивне седнице парламента још се не зна ко ће бити наследник Маје Гојковић, која преферира одлазак у извршну власт, прецизније на место министра културе.

„За Вучића је тренутно избор шефа парламента најбитније питање, а ко би то могао да буде сазнаћемо ускоро на седници Председништва СНС, а потом и на Главном одбору који би требало да се одрже ове седмице. Многа имена су се за функцију председника законодавне власти спомињала, од Марије Обрадовић, преко Владимира Орлића, до Милоша Вучевића, али није искључено да то место припадне неком кандидату изван СНС. Верујем да ће то име и бити највеће изненађење. Осим председника у наставку конститутивне седнице парламента биће изабрани и потпредседници скупштине, али и њихов број зависи од коначног договора и заокруживања извршне и парламентарне власти“, објашњава за Данас саговорник из СНС.

Према тренутном распореду карата, у Немањиној 11 највероватније остају Синиша Мали, Зорана Михајловић и Бранислав Недимовић, Небојша Стефановић, Александар Вулин и Јадранка Јоксимовић. Још није познато да ли ће сви они наставити да воде садашње ресоре, или ће председник Вучић да изврши рокаду ресора.

У СНС верују да ће нова влада носити и доста нових персоналних решења, а да ће министарска места, али можда не и ресоре, задржати СДПС Расима Љајића и СНП Ненада Поповића.

Спекулације и тајминг

У делу политичких кругова сматра се да ће Вучић посебно темпирати кадровска решења до краја законског рока – 5. октобра, како би се и тим новим могућим изненађњима узвратило причи од 20-годишњици Петооктобарског преврата коју ће део антирежимских медија и јавности посебно обележавати. Велико интересовање влада и за то шта ће се догодити са ресорима силе и какве ће се промене догодити у службама безбедности. Поједини нагађају да су могуће и ротације, наводно чак и да Небојша Стефановић, досадашњи министар полиције, преузме војску, а да досадашњи шеф БИА Братислав Гашић дође на чело МУП. Спекулише се да би у таквој рокади садашњи министар војске Александар Вулин могао да постане шеф БИА. Златибор Лончар остаје наводно министар здравља, док у Владу улази и докторка Дарија Кисић Тепавчевић, као државни секретар или на неку сличну функцију.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер