четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Брисел на јесен повлачи Мајкла Давенпорта из Србије?
Хроника

Данас: Брисел на јесен повлачи Мајкла Давенпорта из Србије?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

 Стручњаци за европске прилике очекују да “развод” Британаца од 28-чланог блока неће бити брз и лак.

У том контексту, једно од питања које се намеће односи се на разрешавање дужности представника Британије у институцијама ЕУ.

Дипломатски извори незванично за Данас коментаришу да ће чак и најевроскептичнији британски посланици Европског парламента највероватније “једно извесно време” долазити на седнице ЕП, односно да неће игнорисати заседања, али да је, с друге стране, “извесно” да ће званични Брисел одлучити већ ове јесени да повуче неке од својих дипломатских представника којима је матична држава Велика Британија, укључујући Мајкла Давенпорта, шефа Делегације ЕУ у Србији.

Мада Давенпорт не жели да коментарише такву могућност, у Бриселу преовладава став да су Британци изгубили легитимитет да остану на кључним местима у дипломатији Уније.

Британац Џонатан Хил, члан Европске комисије задужен за финансијска питања, прошлог викенда је поднео оставку на ту функцију, истичући да исход британског референдума о ЕУ не може да буде преиначен. Хил који је представник Конзервативне странке напоменуо је да је у Брисел својевремено дошао “са сумњом у Европу”, али да ће отићи “сигуран да је, упркос фрустрацијама, наше чланство било добро за наше место у свету и добро за економију”.

Упражњено место овог Британца у ЕК биће попуњено, будући да је Лондон дужан да док не буду познати детаљи и правила “раскида” са ЕУ пошаље у Брисел новог комесара, али очекује се да он у ЕК неће имати неку значајнији ресор, нарочито не онај који се односи на финансије. Хил ће, наиме, на дужности остати до 15. јула, а за финансијска питања биће задужен Валдис Домбровкис, потпредседник ЕК.

Лидери шест држава оснивача ЕУ позвали су Британце да што пре напусте ЕУ, али постоји могућност да ће члан 50 Лисабонског уговора, који представља механизам за излазак, бити активиран тек у октобру, када нови британски премијер ступи на функцију, будући да је Дејвид Камерон поднео оставку након брегзита. Између осталог, помиње се да ће преговори Лондона и Брисела почети око 1. новембра, а да је крајњи рок за окончање тог процеса 31. октобар 2018. Такав сценарио подразумева да ће британски посланици Европског парламента остати на функцијама најдуже до маја 2019, када ће бити одржани избори за нови сазив ЕП.

Дакле, у крајњем случају, Британија ће званично иступити из ЕУ 1. јануара 2019, односно 46 година откако се придружила том блоку.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер