петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Бајатовић крије податке о пословању, казна за Србијагас милион динара
Хроника

Данас: Бајатовић крије податке о пословању, казна за Србијагас милион динара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. јул 2014.

НАША ПРИЧА - Само против једног јавног предузећа Поверенику за информације од јавног значаја поднето 36 пријава.

Србијагас је до сада кажњен чак 12 пута са укупно 1,04 милиона динара због кршења законске обавезе да достави јавне податке, потврђено је Данасу у служби Повереника за информације од јавног значаја. Од тог износа, ова губиташка фирма је до сад платила седам казни укупне вредности од 620.000 динара.

То, међутим, није спречило Србијагас којим руководи Душан Бајатовић, да настави да игнорише решења повереника, па се ова компанија чак 16 пута оглушила о обавезу да поштује наредбе повереника.

- Против Србијагаса до сада је изјављено 36 жалби Поверенику, решено је 30 жалби и све су биле основане. Донета су 23 решења са налогом да се информације доставе тражиоцу, од чега у 16 случајева Србијагас још увек није поступио по налогу, односно није доставио обавештење Поверенику о извршењу налога. У седам предмета поступак је обустављен. Шест жалби је још увек у раду - кажу за Данас у служби Повереника.

Како управа фирме са прошлогодишњим губитком од астрономских 49,7 милијарди динара, која за своје пословање сваке године тражи и добија државне гаранције, а оне се потом исплаћују из буџета Србије, односно од новца грађана, пореских обвезника, може себи да допусти да крши закон и због тога баци још милион динара? За много мање од тога - плаћање службених ручкова једног директора и пуњење резервоара у ауту - недавно су по личном налогу премијера Александра Вучића смењена чак петорица директора предузећа Ласта. А Ласта притом послује у плусу

Међу информацијама које је Србијагас одбио да достави тражиоцима је и износ средстава потрошених на основу коришћења службених картица за репрезентацију. У питању су платне картице којима директори Србијагаса са рачуна фирме плаћају своје пословне ручкове, пића и остале „неопходне“ издатке.

Није дато ни објашњење о ангажовању Весне Радусиновић у Србијагасу. Та бивша уредница часописа Профил и Дама, у овој фирми је добила функцију саветнице за медије Душана Бајатовића.

Србијагас је одбио да достави и информације у вези са запосленим који имају право на сталну употребу возила (24 сата) током 2011. године.

Фирма је сакрила и копију уговора јавне набавке велике вредности са Цес Меконом. У питању је консултантска кућа Звонимира Никезића, притвореног због сумњи у малверзације са регресираним ђубривом панчевачке Азотаре, фирме у власништву Србијагаса. Србијагас је одбио да обелодани и копију тендерске документације о уговарању и реализацији уговора са Цес Меконом.

Сакривени су и подаци о томе са ког рачуна ХК Шамот врши као купац уплату за испоручени гас, затим подаци о ангажовању Иване Петровић, њеном службеном возилу, нето заради и стимулацијама, о плаћеним пеналима од 2008. до 2013. године, о трансферима и дотацијама за потребе синдиката, о пословима геодезије и премера на траси гасовода Јужни ток, о спонзорствима на територији Јагодине, а сакривен је чак и Меморандум који је Србијагас потписао са председником Управног одбора Гаспрома Алексејем Милером.

Ту су још и тајни подаци о структури цене гаса за тарифне и квалификоване купце, уговор о транспорту гаса кроз Мађарску, имена лица ангажованих по уговору о делу и ауторском хонорару и њиховим примањима, подаци у вези уговора о испоруци гаса са Југоросгасом и информације о томе да ли Србијагас има већинско власништво у ХИП Азотара у Панчеву и од када, као и основ преузимања већинског власништва.

Биланс није коначан

- Србијагасу је изречено 12 новчаних казни. Седам од по 20.000 динара и пет од 180.000 динара. Од тога је плаћено седам казни - четири од 20.000 и три од 180.000 динара - кажу у служби Повереника.

Александар Милошевић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер