субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Ако Београд настави да инсистира на повлачењу косовских цариника, Брисел даје зелено светло за уклањање барикада
Хроника

Данас: Ако Београд настави да инсистира на повлачењу косовских цариника, Брисел даје зелено светло за уклањање барикада

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. септембар 2011.

Брисел, Београд - Разрешење кризе на северу Косова зависи искључиво од тога када ће ЕУ, а пре свих кабинет високе представнице за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, донети политичку одлуку о деблокади административних прелаза и нормализацији живота грађана, односно омогућавању слободног кретање људи и робе, рекли су Данасу безбедносни извори из Брисела. 

Први сценарио предвиђа напоре да се Београд приволи да прихвати „реалност на терену“, то јест да су Еулекс и службеници Владе Косова бесповратно преузели контролу на Јарињу и Брњаку, и да утиче на косовске Србе да одустану од блокирања прелаза. Ако се то не деси, Брисел ће ићи на доношење политичке одлуке о уклањању барикада и људи који поред њих дежурају, с обзиром на то да она може узроковати ескалацију насиља.

„Ако званични Београд настави да инсистира на повлачењу косовских цариника и полицајаца са граничних прелаза, као и да приходи од царине не иду у косовски буџет, Брисел ће дати зелено светло за уклањање барикада и склањање људи с прелаза. Неопходно је да се повуче тај коначни потез који би прекинуо агонију, како грађана Србије и Косова тако и целог региона“, истичу наши саговорници.

Како смо сазнали, након што је Немачка крајем прошле недеље послала на Косово два оклопна возила „дакс-пионир“ за уклањање барикада, очекује се да почетком октобра пристигне још возила намењених за склањање шљунка, рушење зидова и бетонских табли на путевима, али и за растурање демонстрација, односно контролу масе. „Такве акције спроводио би искључиво Кфор, док би Еулекс, у том случају, био спреман за брзу нормализацију и стављање граничних прелаза у функцију у административном смислу“, истичу Данасови извори у Бриселу.

Напомињући да, уочи одлуке о додељивању статуса кандидата за чланство, ЕУ има на располагању инструменте условљавања Србије да пристане на новонасталу ситуацију на северу Косова, наши саговорници не искључују ни „опцију увођења неке врсте санкција“. Они, међутим, нису могли да прецизирају о каквим би санкцијама могло да се ради.

Наши бриселски саговорници истичу и да ће Кфор на евентуално насилно понашање побуњених Срба одговорити, такође, силом, као и да би сваки оружани сукоб био „врло брзо окончан“.

„Свака акција Еулекса и Кфора на Косову и даље зависи од политичких одлука Брисела и, наравно, Вашингтона, с обзиром на то да још није успостављен минимум услова за било какво функционисање система и примену законског оквира. Због тога се сада очекује да та одлука коначно падне и да се крене у нормализацију живота свих грађана на Косову, односно стварања добросуседских односа и наставка европских интеграција и Србије и Косова“, наглашавају Данасови извори из безбедносних структура у Бриселу.

Наши саговорници наводе и да је иницијатива косовског премијера Хашима Тачија о заузимању административних прелаза у јулу ове године „изненадила ЕУ“, наметнувши прилике у којима се Србији, непланирано, испоставља још један додатни услов за стицање кандидатуре за чланство.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер