петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: 51:49 за „Не“ српској кандидатури
Хроника

Данас: 51:49 за „Не“ српској кандидатури

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. децембар 2011.

Берлин, Хаг, Брисел, Београд - Од исхода дебате о будућности еврозоне, и с тим повезаног „расположења“ немачке канцеларке Ангеле Меркел, у највећој мери зависи какву ће одлуку о кандидатури Србије донети лидери ЕУ на заседању Европског савета данас у Бриселу.

Ово су Данасу рекли извори блиски Министарству иностраних послова Немачке и званичници МИП Холандије, с којима смо јуче незванично разговарали. Према сазнањима нашег листа из Европске комисије у Бриселу, дебата шефова држава или влада европске двадесетседморке посвећена проширењу ЕУ на Западни Балкан требало би да почне данас у 11 часова и траје око два сата. Данасови извори из државног врха у Београду оцењују да су шансе да ће Србија данас добити статус кандидата у постоцима 51:49 за негативну одлуку. „Тако сада стоје ствари, што не значи да се ситуација неће променити у нашу корист“, наводе они. Са овом прогнозом сагласни су и наши саговорници из Берлина. „Да, могло би се рећи да је однос 51:49 у прилог негативном сценарију по Србију“, рекли су нам извори блиски МИП-у Немачке.

Дводневни самит ЕУ почео је јуче и пре свега је посвећен иницијативама за превазилажење финансијске кризе у монетарној унији, при чему Меркелова и француски председник Никола Саркози заговарају суштинске измене Лисабонског споразума.

„Одлука о Србији зависиће од дешавања на Самиту у вези са еврозоном. Ако заједнички предлог Берлина и Париза не наиђе на разумевање осталих европских лидера, врло је могуће да ће се то одразити на расположење Ангеле Меркел при одлучивању о српској кандидатури за чланство“, казали су нам саговорници из Берлина.

Готово идентичан одговор добили смо од представника Министарства иностраних послова Холандије, који су такође желели да остану анонимни. „У овом тренутку као једну од реалних опција треба прихватити одлагање одлуке о кандидатури Србије, као и о датуму почетка преговора Црне Горе. Могуће је да ове две теме у последњем тренутку не буду уврштене у дневни ред, односно да лидери ЕУ закључе да одлучивање треба одложити за март 2012. године. Све ће зависити од расположења Меркелове, односно од тога да ли ће разговори о кризи у еврозони, који ће претходити српској кандидатури, бити у складу с њеним очекивањима“, рекли су Данасу извори из холандског МИП-а.

Наши берлински саговорници афирмативно говоре о, како кажу, политичкој офанзиви председника Бориса Тадића у немачким медијима. „Тадићев ауторски текст у Франкфуртер алгемајне цајтунгу доживљен је као убедљиво заговарање спремности Србије за статус кандидата. Истовремено, два утицајна функционера најјаче опозиционе Социјалдемократске партије Гернот Ерлер и Петер Фридрих објавили су такође ауторски текст у листу Франкфуртер Рундшау, у којем су поручили да Србија заслужује тај статус. Све ово је изазвало велику пажњу у политичким круговима у Немачкој“, преносе нам из Берлина.

Представници Европске комисије задужени за Западни Балкан, с којима смо разговарали јуче у Бриселу, наводе да је потпуно неизвесно каква ће одлука о Србији бити донета на самиту лидера ЕУ јер се, како истичу, „ситуација мења не више из дана у дан, већ из часа у час“.

„Регионална сарадња између Србије и Косова није на завидном нивоу, што прижељкују неке земље чланице Уније, како би биле у могућности да направе следећи корак у вези с кандидатуром. Што се тиче севера Косова, доста тога је урађено последњих дана, али проблем представља имплементација постигнутих споразума“, кажу у ЕК.

Мишљење чланова Комисије да Србија треба да добије статус кандидата остаје непромењено, поручују из Брисела, али истовремено истичу да је неопходно брзо и ефикасно применити све договоре из дијалога Београда и Приштине.

Борислав Стефановић, шеф београдског преговорачког тима за дијалог с Приштином, изјавио је да још није постигнут договор о регионалном представљању Косова и да ће разговоре о тој теми с посредником ЕУ Робертом Купером наставити, „ако треба и након одлуке о додељивању кандидатуре Србији“. Како је истакао, „решење тог питања не треба гледати као кључно у контексту одлуке о кандидатури“, при чему је поновио да Београд инсистира на поштовању Резолуције 1244 и Устава Србије.

Влада Србије закључила је на јучерашњој седници да су испуњени сви услови за стицање статуса кандидата за чланство у ЕУ. Чланови кабинета Мирка Цветковића усвојили су два документа неопходна за спровођење договора постигнутих у преговорима с Приштином - Уредбу о посебном начину обраде података садржаних у катастру земљишта за КиМ и закључак о осигурању моторних возила са регистарским таблицама које су издале привремене институције Косова. Влада је позвала све грађане да не прибегавају новом постављању барикада на северу Косова, јер је то „у директној супротности са интересима Србије“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер