петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дан: "Црногорска православна црква" добила више буџетског новца од свих других верских заједница у Црној Гори
Хроника

Дан: "Црногорска православна црква" добила више буџетског новца од свих других верских заједница у Црној Гори

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. децембар 2015.

Министарство за људска и мањинска права током 2015. године црквама и вјерским заједницама подијелило је 195.387 еура, при чему је највише новца, 55.562 евра, као и ранијих година, опредијељено тзв. ЦПЦ, на чијем челу се налази Мираш Дедеић.

Тој канонски непризнатој организацији опредијељено је скоро 4.000 евра више него Митрополији црногорско-приморској (МЦП) и Епархији будимљанско-никшићкој, које су признате црквене заједнице у православном свијету.

Такозвана ЦПЦ је добила више новца из државне касе и од Исламске заједнице којој је опредијељено 53.297 еура. Исламска заједница је добила више новца из буџета него Митрополија и Епархија будимљанско-никшићка и то за 1.700 еура.

Јеврејска заједница је од Владе добила 17450 еура, Которска бискупија 9.986, а најмање средстава опредијељено је Барској надбискупији и то 7.500 еура.

Координатор Правног савјета Митрополије црногорскоприморске, протојереј-ставрофор Велибор Џомић тврди за „Дан” да је уочљиво да Министарство за људска и мањинска права врши расподјелу буџетских средстава намијењених црквама и вјерским заједницама на основу два незаконита акта која је министар Нумановић крстио као „критеријум за додјелу материјалне помоћи вјерским заједницама и „критеријум о допуни критеријума за додјелу материјалне помоћи вјерским заједницама”.

„Сходно члану 38 важећег закона о државној управи, министарства као органи државне управе могу да доносе правилнике, наредбе и упутства за извршавање закона и других прописа, али не и опште правне акте под насловом „критеријум”. Министар Нумановић као љекар по професији то не зна, али је чудно да му на то није указао нико од правника у министарству. Одавно говорим да је од кадаје Нумановић постао министар за људска и мањинска права у том министарству настао хаос у погледу општих и конкретних правних аката и то не само у погледу начина и поступка њихове припреме и доношења него и њихових тумачења и примјене. Један у читавом низу тих примјера је и незаконити критеријум и критеријум о допуни критеријума, који, узгред казано, уопште не садрже јасне критеријуме на основу којих се буџетска средства опредјељују црквама и вјерским заједницама. То је свјесно урађено како би се тај поступак одвијао на нетранспарентан и дискриминаторан начин, а све са циљем да се та буџетска средства расподјељују по слободном нахођењу“, истакао је Џомић.

(Дан) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер