субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Далибор Јевтић: Срби ће у Скупштини Косова бити значајан фактор
Хроника

Далибор Јевтић: Срби ће у Скупштини Косова бити значајан фактор

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. јул 2014.

"Министар за заједнице и повратак у Влади Косова" Далибор Јевтић изјавио је данас да ће Срби у "Скупштини Косова" бити значајан фактор и да своју позицију треба да искористе како би решавали проблеме српске заједнице.

"Уставни суд Косова" ће дати оцену уставности и процеса избора председавајућег "Скупштине Косова" и ту одлуку очекујемо негде до средине августа, рекао је Јевтић агенцији Танјуг нагласивши да очекује да ће током септембра бити у прилици да се говори о формирању "Владе Косова".

- Срби посланици у Скупштини Косова су кључни фактор у овом процесу у оном смислу да су управо гласовима оних девет посланика који су унутар Српске листе негде одлучивали о самој већини у Скупштини Косова. У том смислу ми ћемо бити значајан фактор у будућности и мислим да треба да искористимо нашу позицију, не на штету било кога већ само на корист оних који су нас на крају и изабрали да их представљамо - рекао је Јевтић.

Он је додао да се мора радити све како би проблеме који стоје на путу нормалног живота припадника српске заједнице решавали, али никако, како је оценио, на штету било кога или било које друге заједнице која живи на Косову.

- Оно што се дешава тренутно унутар албанске заједнице јесте да се одлучује ко ће носити извршне функције на Косову. У том смислу када се о српској заједници ради ми ћемо подржати ону странку која може да обезбеди у политичком смислу потребну већину. Нама није у интерс да улазимо у изборни процес, јер изборни процес пролонгира решавање свих отворених проблема - казао је Јевтић.

- Очекујем да се српска заједница у скалду са тим дешавањиима понаша и буде одговорна и учини све како би се унутар тог политичког друштва позиционирала, како би неке проблеме покушали да решавамо на конкретан начин - закључио је Јевтић.

108 повратника на КиМ у овој години

Косовска Митровица -- "Министар за заједнице и повратак у Влади Косова" Далибор Јевтић изјавио је да се на Косово у овој години вратило 108 повратника.

Зарад већег повратка расељених потребна институционална сарадња Приштине и Београда, додао он.

Јевтић је у изјави Танјугу рекао да се у период јануар - јун 2014. године на Косово вратило 108 повратника и да је у процедури повратка још 177 лица, односно да тим особама куће треба да буду изграђене у наредних двадесетак дана и да ће тада број повратника бити 285.

Он је навео неколико препрека који стоје на путу масовнијег повратка расељених истичући да је у политичком смислу потребна институционална сарадња Београда и Приштине која је у протеклом периоду изостала.

"Оно што на терену представља препреку је питање узурпиране имовине и нерешавање тих случајева унутар правосудних органа и институција које се баве правосуђем. Такође постоји и економски аспект који утиче на одлуку људи да се врате на Косово. Постоје спорадично проблеми који се тичу безбедности, пре свега у метохијском делу али они на срећу нису толико изражени", рекао је Јевтић.

Говорећи о проблем у насељу Брђани, у северном делу Митровице, где на повратку инсистирају Албанци за које Срби тврде да никада раније ту нису живели, Јевтић је казао да подизање тензија не иде у прилог било коме и да треба радити на спуштању тензија и изналажењу свих решења која ће допринети нормализацији односа између заједница.

"У том правцу преговарачки сто је једино место где треба расправљати и разговарати о овом и сличним проблемима и тако донети решење које ће бити прихватљиво за обе стране", казао је Јевтић нагласивши да сматра да градоначелници северне и јужног дела Митровице уз помоћ Београда и Приштине треба да седну за преговарачки сто као што се већ и кренуло и разговарају.

Тај процес треба да буде транспарентан, а не да имамо оно што се дешава да једна страна даје тумачење онога што је договорено на свој начин, а друга на свој и да најевћу штету трпе грађани који живе тамо.

"Мора се наћи решење које ће омогућити да се проблем дугорочно реши и да немамо тензије које имамо данас", казао је Јевтић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер