петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дачић: Уколико дође до уједињења опозиције пред изборе, треба да идемо са СНС
Хроника

Дачић: Уколико дође до уједињења опозиције пред изборе, треба да идемо са СНС

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. новембар 2020.

Уколико дође до уједињења опозиције пред наредне парламентарне изборе, мислим да је важно да се створи заједнички фронт који ће бити одговор на то и да Социјалистичка партија Србије (СПС) и Српска напредна странка (СНС) на те изборе иду заједно, изјавио је за РТС лидер СПС Ивица Дачић.

"Док сам председник СПС, стратешке одлуке ћу доносити ја"

На питање да ли је питао и странку за мишљење о заједничком наступу са СНС,Дачић је у емисији "Упитник" одговорио да није.

"Док сам председник СПС, стратешке одлуке доносићу ја", поручио је, и додао да су му, за разлику чак и од неких гласача његове партије, важнија "политичка" места, попут његовог на челу Скупштине, него директорске и министарске фотеље.

"Због директора и министара сам имао само проблеме - потребна ми је политичка позорница", каже Дачић, коме је упућено и питање како се носи са чињеницом да је СПС на претходним изборима добио 200.000 гласова мање него раније.

СПС се није суочавао са неком малом прерасподелом моћи, већ са цунамијем - прво 5. октобра, а потом и са Вучићевим доласком на власт. Преживели смо и данас имамо 10,5 одсто подршке

„СПС се није суочавао са неком малом прерасподелом моћи, већ са цунамијем - прво 5. октобра, а потом и са Вучићевим доласком на власт. Преживели смо и данас имамо 10,5 одсто подршке, а неке странке више не постоје. Где су они, а где сам ја?" запитао је Дачић.

На питање о "избацивању" директора Србијагаса Душана Бајатовића са састанка са министарком рударства и енергетике Зораном Михајловић, одговорио је да не жели да коментарише нешто што спада у домен Владе, и да ни Бајатовић ни Михајловић нису њега питали за мишљење.

"Било би боље да пробамо да решавамо проблеме, него да их стално тражимо тамо где их нема и зато сам отворен за то да помогнем, али као председник законодавног тела не желим да се мешам у извршну власт", казао је Дачић.

"Није моја улога да водим међустраначки разговор"

Није моја улога да водим међустраначки дијалог, ја сам изабран за председника Народне скупштине, највишег законодавног тела, ми имамо своју агенду, а све остало је ван редовне активности парламента, рекао је Дачић и нагласио да тек треба да се разговара о наставку међустраначког дијалога.

Нећу мерити свој успех тиме да ли ће и на који начин бити организован неки дијалог

Дачић је рекао да неће мерити свој успех тиме да ли ће и на који начин бити организован "неки дијалог".

"Нисам започео тај дијалог, он је почео у претходном сазиву, и тек треба да разговарамо о његовом наставку", навео је Дачић.

Подсетио је да је бивша председница Скупштине Маја Гојковић одговорила на Мекалистерово писмо и да је у бившем сазиву парламента постигнута сагласност да Европски парламент помаже у међустраначком дијалогу власти и опозиције у две фазе - пре и после избора.

"Дакле, ситуација се променила, неке од странака које су учествовале у тим разговорима више нису у Скупштини и тек треба да разговарамо када и у ком формату ће бити настављен дијалог", нагласио је Дачић.

Дневни ред и активности Скупштине у складу са државним интересима, а не на основу наметнуте агенде

Додао је да ће 24. новембра бити конституисан Одбор за евроинтеграције, на чијем челу ће бити потпредседник Скупштине Владимир Орлић, који ће се бавити питањима као што је Извештај Европске комисије о напретку.

"Али дневни ред и активности Скупштине се одређују у складу са нашим државним интересима, а не на основу неке наметнуте агенде", поручио је Дачић и додао да наставак међустраначког дијалога треба очекивати наредне године.

(Фонет, РТС, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер