петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дачић: Србија је спремна за дијалог, изјава Енвера Хоџаја да Србија помаже проруским снагама у Украјини је пропаганда
Хроника

Дачић: Србија је спремна за дијалог, изјава Енвера Хоџаја да Србија помаже проруским снагама у Украјини је пропаганда

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. август 2014.

БЕОГРАД, ЊУЈОРК - Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је Србија спремна на наставак дијалога са Приштином, али да не може да нас води напред став да наша земља угрожава међународно право у Украјини, што је на седници Савета безбедности УН изнео косовски представник.

Дачић је за РТС рекао да је непримерено да Косово било коме држи лекције у вези са међународним правом, јер је једнострано проглашење независности Косова пример кршења међународног права.

Дачић је гостујући на РТС-у навео да је министар спољних послова Косова Енвер Хоџај на крају седнице Савета безбедности синоћ реаговао на тврдњу руског представника да људи са Косова учествују у операцији у Сирији и Ираку у оквиру терористичке организације Исламске државе Ирака и Леванта.

"Он је наступио недемократски и оптужио Србију да малтене учествује у, како је рекао, агресији на Украјину и да угрожавамо међународно право", објаснио је Дачић.

Дачић је, како наводи, реплицирао да је то несвакидашњи случај у СБ и да је непримерено да Косово било коме држи лекције о међународном праву, јер је једнострано признавање независности Косова без договора са Србијиом прави пример кршења међународног права.

Такође, указао је и на то колико људи са Косова учествује у операцијама у Сирији, Ираку и другим местима у оквиру терористичких организација, те да такав приступ "не може да нас води напред".

"Причамо о будућности, а представници Косова користе сваку прилику чак и на седници СБ да позивају чланице да признају независност", навео је Дачић.

Он је додао и да се преговори са Приштином обављају на нижем нивоу и изразио спремност да Србија уради све што је неопходно, јер последњи догађаји, пре свега смрт припадника жандармерије показују да је безбедност и даље проблематична.

"Спремни смо да учествујемо у наставку дијалога и надамо се да ће ЕУ дати позитиван подстицај свему томе", додао је Дачић.

Говорећи о седници СБ, Дачић је казао и да је иницијатива за оснивање Специјалног суда за злочине ОВК на Косову изазвала реакције чланица, па је пердставник француске рекао да Косово мора да се суочи са својом будућношћу, али и са прошлошћу.

Дачић: Хоџајев иступ - пропаганда

Шеф српске дипломатије назвао је синоћ класичном пропагандом изјаву косовског министра Енвера Хоџаја да појединци из Србије пружају подршку проруским снагама у Украјини.

Хоџај је на крају седнице Савета безбедности УН осудио Србију због, како је рекао, учествовања појединаца у подршци групама проруских сепаратиста у источној Украјини, нагласивши да се власти Косова томе противе.

Подсетивши да је Косово прогласило независност од Србије без договора са њом, Дачић је узвратио: "Да ли желимо да живимо у прошлости или да идемо у будућност? Не знам зашто упетљавате Србију у ваш дијалог са Русијом. Ако имате нешто да причате против Русије, о каквој заједничкој руско-српској активности причате? Ви злопутребљавате седницу Савета безбедности за класичну пропаганду."

Он је подсетио да је заједно са представницима Приштине и другим званичницима држава Западног Балкана био у Берлину где се разговарало о стабилизацији и консолидацији ситуације у региону.

"И ви мислите да је то ваш допринос томе? Ја сам овде био више од десет пута са косовским премијером Хашимом Тачијем и никад се нисам на овакав начин расправљао с њим. Молим све остале који у влади Косова имају ниже функције од њега да не представљау веће католике од папе", рекао је Дачић.

Српски министар је нагласио да Србија не учествује ни у каквим агресивним акцијама било где у свету.

Како је рекао, има грађана Србије муслиманске вероисповести у Сирији и Ираку, где учествују у дзихадским организацијама што Србија најоштрије осуђује, а има и доборовљаца који учествују и на страни проруских снага и на страни Украјине.

Како је рекао, не можемо се суочити са будућношћу ако се не расветли наша прошлост.

"Ми хоћемо с вама да постигнемо политичко решење. Ви сматрате да је то решење већ нађено, једнострано сте прогласили независност, које су овде многе земље подржале.... Србија је платила доста за своје грешке, хоћемо ли стално враћати у прошлост или желите да идемо даље ", рекао је Дачић.

Како је додао, он и Хоџај сигурно неће решити светске проблеме.

"Дајте да решимо нашу кризу и посветите се боље томе... Ако је прошлост једина наша будућност не вреди да разговарамо о будућности на овакав начин", закључио је он.

Хоџај је рекао и да је Косово забринуто због сукоба у Ираку и Сирији, као и због "агресије Русије на Украјину".

"Косово је шокирано насиљем које се дешава у тим земљама. Кад је реч о Сирији, има појединаца који учествују у сукобима у тој земљи. Косово је против учествовања појединаца из Србије у подршци групама проруских сепаратиста у источној Украјини", рекао је Хоџај.

Такође, рекао је и да Руска Федерација данас није у позицији да говори о ситуацији на Косову и региону.

"Русија је прешла све црвене линије међународног реда и закона, а ми осуђујемо руску окупацију Крима и инвазију у источној Украјини. Русија је зато изгубила већину свог међународног кредибилитета и легитимитета да говори о међународном миру, правди и стабилности", рекао је он.

Хоџај је додао и да су косовске власти забринуте због руско-српских војних вежби најављених за 2015. које виде као опасност за безбедност и стабилност у југоисточној Европи.

Поводом Хоџајевог излагања огласио се и представник Русије у СБ УН, рекавши да Хоџајеве речи не одражавају стварност.

"Догађаји на Криму резултат референдума на којем је учествовало више од 80 одсто гласача, од којих је преко 90 одсто гласало за независност, за разлику од Косова. А неки кажу да су избори на Косову, где је изашло нешто више од 40 одсто бирача, били успешни", рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер