петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дачић на седници УН: Косовске власти спремају напад на север Косова - да ли ће Савет безбедности заштитити Србе; Прича о колонијализму Србије је безобразлук Вљоре Читаку
Хроника

Дачић на седници УН: Косовске власти спремају напад на север Косова - да ли ће Савет безбедности заштитити Србе; Прича о колонијализму Србије је безобразлук Вљоре Читаку

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2019.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић казао је да је амбасадорка Косова у САД Вљора Читаку на седници Савета безбедности УН-а рекла да се о случају Косова и Србије ради о деколонизацији и оценио то као безобразлук.

Дачић је за Радио-телевизију Србије (РТС) навео да је Читаку покушала да каже да је Србија била колонијална сила која је држала Косово вековима.

"Колико неко нема стида да тако нешто говори, знате када говорите у Савету безбедности пред неким великим колонијалним силама које су имале своје колоније широм света и које знају шта је колонизајлизам. Када говорите то пред афричким, јужноамеричким, азијским земљама које су се ослобађале од колонијализма", рекао је Дачић за РТС.

"Када ми донесе један историјски споменик албанског порекла из 13, 14. или 12. века са Косова, када постоји иједан споменик из тог периода, онда бих могао да кађем да су Албанци били ту у то време", рекао је Дачић.

Дачић је казао да су све земље које су данас говориле истакле две чињенице, а то је захтев за укидањем такси као предоуслов за наставак дијалога, као и да су земље са више или мање нагласка говориле са жаљењем о хапшењу припадника Унмика током акције РОСУ.

"Не воле међународне организације да хапсе њихове припаднике, па макар то био Рус", рекао је Дачић и додао да су учесници описали као "лажи оно што је рекла Читаку да није било повреда припадника Унмика".

Он је казао да је упозорио да Приштина, како наводи, спрема напад на север Косова и додао да Кфор мора да одговори да ли жели да заштити Србе или не, као и ако он то не жели, да је онда на Србији "тешка одлука да види шта ће са својим народом и како ће реаговати".

"Ове године ће бити три седнице, следеће године ће бити две седнице", рекао је Дачић о броју седница Савета безбедности о Косову и додао да не би волео да буде ванредних седница.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је данас на седници Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) да, према сазнањима Београда, косовске власти спремају напад на север Косова и упитао да ли ће СБ УН заштити Србе или не, позивајући званичнике УН да озбиљно схвате његово упозорење.

"Желим још једном да пред највишим телом светске орагнизације упозорим да, према нашим сазнањима, приштинске власти спремају напад на север КиМ. Желим да тога сви овде будете свесни и зауставите приштинску ратну машинерију пре него што изазове ново крвопролиће", рекао је Дачић.

Он је посетио да је задатак КФОР заштита мира и безбедности свих, па и Срба, тражећи одговор од СБ УН: "хоћете ли то да учините или не".

"Пошто сам сигуран да можете, молим вас да веома озбиљно схватите моје упозорење", нагласио је Дачић.

Оценио је да Приштина крши Резолуцију 1244 СБ УН и сугерисао да је наставак мандата УНМИК, у истом обиму и мандату, од кључног значаја за судбину многих људи на Косову.

"У супротном, послала би се порука Србима да неће моћи да остану и да живе на тлу својих предака, а расељенима да тамо нису добродошли, што би представљало испуњење циљева Приштине. У исто време, међународна заједница, Уједињене нације и Савет безбедност признали би да немају снагу и механизме да спроведу своје одлуке које су усмерене ка очувању мира и стварању амбијента за мирно решавање конфликта", истакао је Дачић.

Он је рекао да су се неке чланице СБ УН залагале за смањење мисије УНМИК и ређе одржавање седнице о Косову, али да је сада свима јасно да је ситуација далеко од стабилне и безбедне.

"Тренутно стање нам, на жалост, говори да је одлука о смањењу броја седница била преурањена, али надам се да смо процедурална питања оставили иза себе и да ћемо сада моћи да се посветимо суштинским темама и учинимо наше састанке плодотворним", оценио је Дачић.

"Срби хапшени и претучени, Албанци само хапшени"

Он је рекао да је недавна полицијска акција на северу Косова служила за застрашивање преосталог рпског становништва на Косову.

"РОСУ је ухапсила више од 30 особа. Србија подржава борбу против организованог криминала на целој својој територији, али дуге цеви и телевизијски спектакл указују да је циљ био нешто друго – застрашивање преосталог српског становништва", рекао је Дачић и истакао да су током акције Срби пребијани, а Албанци хапшени без употребе силе.

Дачић је навео да су међу ухапшенима била и двојица припадника УНМИК и упитао: да ли је следеће што се може очекивати "протеривање целе мисије".

Он је истакао Србија чини све да се ситуација на Косову нормализује и да је уверена да разговори представљају једини пут за решавање свих отворених питања, али да Србија нема партнера за озбиљан дијалог, као и да се из Приштине чују наводи да не планира да спроведе договорено пре шест година, као и да нема намере да формира Заједницу српских општина, као и да систематски предузима кораке ка онемогућавање дијалога.

Дачић је на седници СБ УН рекао и да се не сме дозволити да се питање Косова "охлади" или да га замени "неки други горући политички проблеми са којима се међународна заједница суочава, јер питање Косова још није решено, као што то Приштина настоји да прикаже".

МИнистар иностраних послова Србије је Приштину још једном позвао да укине таксе и врати се дијалогу, наглашавајући да је Србија спремна да преговоримаа дође до трајног решења.

"Резолуција о геноциду игра међународним правом"

Дачић је говорио и о приштинској резолуцији о геноциду Србије на Косову и оценио да такве мере представљају играње међународним правом, подижу тензије и не доприносе враћању поверења и стварању климе за наставак дијалога.

"За протеклих 20 година, 311 градова и села у којима су живели Срби постали су етнички чисти, то јест у њима сада живе само Албанци. Шта је то него етничко чишћење? И то је најбоља потврда лажи о наводном геноциду над Албанцима, јер какав је то геноцид ако Албанаца данас има више него што их је било, док је протерано више од 200.000 Срба и етнички очишћено 311 од 427 насеља у којима су они живели", рекао је Дачић.

Говорећи о наводима о силовању Албанки током рата, Дачић је рекао да Србија осуђује сваки чин сексуалног насиља, а да подаци из Извештаја о раду УНМИК који се позивају на Комисију за верификацију и признавање статуса жртава сексуалног насиља на Косову и Метохији, говоре о 982 пријаве од којих је 308 прихваћено. Он је додоа да, с друге стране, из Приштине говоре да је током рата силовано 20.000 Албанки.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер