четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дачић на седници СБ УН о КиМ: Бриселски споразум показатељ наше спремности на компромис; Читаку: Косово независна и суверена држава, главни осумњичени за убиство Ивановића и даље се крије у Србији
Хроника

Дачић на седници СБ УН о КиМ: Бриселски споразум показатељ наше спремности на компромис; Читаку: Косово независна и суверена држава, главни осумњичени за убиство Ивановића и даље се крије у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. новембар 2019.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да седницама у УН присуствује седам година, и да се за то време ситуација на Косову није поправила, додајући да обични грађани, Срби и неалбанци на Косову, не смеју да буду таоци самовоље Приштине, него да им се морају омогућити основна људска права и пре постизања споразума са Београдом. Амбасадорка Косова у САД Вљора Читаку оценила је да су недавни избори одржани у демократској атмосфери, са изузетком српске заједнице.

"Бриселски споразум био је резултат тешких преговора и још тежих одлука, али и показатељ наше спремности на компромис. Та спремност је и даље доказана имплементацијом споразума са наше стране. Управо због тога с пуним кредибилитетом могу да кажем да људи на Косову и Метохији не смеју да буду таоци самовоље и једностраних потеза Приштине којима се онемогућава наставак дијалога. Желим да будем потпуно јасан, Србија је спремна да разговоре настави већ сутра, уколико се за то стекну услови", изјавио је Дачић, истичући да се поставља питање ко је смислио увођење такси, због чега су преговори прекинути и чиме их оправдавају.

С друге стране, Читаку је оценила да је кампању обележило застрашивање кандидата који нису са Српске листе и особа које њих не подржавају. "Даме и господо, нема потребе ни да се каже да је једина влада која ради на подели Срба на Косову је она која седи у Београду", навела је Читаку.

Дачић је рекао да већ 22. пут говори на седници тог тела и да, нажалост, опет мора да констатује да се Србима и неалбанцима не омогућује живот достојан човека и да су људска права престала да буду тема након проглашења независности Косова. 

Дачић је, често у свом говору понављајући "такозвано Косово", указао и на то да се од Србије тражи да престане са лобирањем за повлачење независности Косова, а да Приштина, истовремено ради у другом смеру, лобира за признање.

"Онда то тражите и од Приштине, а и ви престаните да то радите. Неке велике силе чланице Савета безбедности су на свакој седници тражиле да се призна Косово. Ми можда јесмо мали, али нисмо глупи", рекао је он.

Дачић је констатовао како сада остаје нада да ће Приштина увидети да без Србије не може ништа да постигне и да ће после формирања нове косовске владе укинути таксе и тиме омогућити наставак дијалога.

"Наставак епидемије лажи која стално долази из Приштине"

Дачић је упозорио и на дешавања после избора, када је Приштина у циљу игнорисања изборне воље Срба "прибегла поново измишљеним инцидентима, попут тровања".

Дачић је нагласио да сцене бројања гласова пристиглих из Србије, "заштитна одела, скафандери свемирског типа" као из форензичких тв-серија представљају "наставак епидемије лажи" која стално долази из Приштине.

"Овакве очигледне манипулације Приштине можда су могле да прођу у прошлости, али очекујемо да је овог пута међународна заједница прозрела праве намере Приштине и штетност оваквог понашања и да ће у најмању руку то осудити. Ствар је јасна или је било или није било тровања. Лекари су утврдили да није било", нагласио је Дачић.

Наводећи како Аљбин Курти, "потенцијални премијер Косова", који током свог целокупног политичког ангажмана "нескривено заступа идеју Велике Албаније", после избора показао "да од те идеје нема намеру да одустане".

"Након избора (Курти) у својој канцеларији прима и представнике ваших земаља на почасном месту истиче заставу Албаније, без заставе тзв. Косова. Овде се поставља једно веома озбиљно питање: да ли чињеница да су се поједини дипломатски представници фотографисали у оваквом декору говори о томе да неки чланови међународне заједнице дају легитимитет овим опасним и дестабилизујућим намерама?", питао је Дачић.

Он је указао и на чињеницу да се на Косово вратило 250 бораца Исламске државе са сиријског и других ратишта, што је оценио као потенцијалну опасност за целу Европу.

Осврћући се на раније тврдње амбасадорке Косова у САД Вљоре Читаку како Албанци нису имали право да на Косову користе свој језик, Дачић је запитао како је није срамота да тако нешто говори, и показао извод из матичне књиге рођених из 1990. године, исписан двојезично - на српском и албанском.

Он је Читаку питао и зашто није тражила отпуст из држављанства Србије, иако је то могла, па навео и број и датум кад је уписана у држављанство 1980. године, кад је рођена. Па немојте да говорите тако о својој држави, "прекорио" је Дачић Вљору Читаку.

Дачић је, подсећајући на досадашње акције специјалних јединица косовске полиције РОСУ на северу Косова, инсистирао да је "од изузетне важности стриктно поштовање договора постигнутог приликом склапања Бриселског споразума".

Улога Кфора је да "делује као пресудни фактор одвраћања да се такве или сличне акције на предузимају јер могу да изазову додатну нестабилност и потенцијалну спиралу насиља које се тешко може контролисати", нагласио је Дачић.

Српски шеф дипломатије упозорио је да "ситуација на терену и даље налаже активан ангажман Унмика", као и других мисија на Косову (ЕУЛЕКС, КФОР, ОМИК), уз оцену да је њихова "улога од изузетне важности за испуњавање мандата дефинисаног Резолуцијом 1244 СБ УН и од кључног је значаја за физичку безбедност и судбину многих" на Косову.

Дачић је посебно истакао "значај поштовања Резолуције 1244 СБ УН, којом је потврђен територијални интегритет и суверенитет Републике Србије и која је и даље на снази", као и "правни оквир који је у складу са Резолуцијом", а успоставио га је Унмик.

"Због свега тога јасно је да о Косову и Метохији морамо да наставимо да разговарамо у Савету безбедности", поручио је Дачић и свом излагању у седишту УН.

Читаку: Косово се никада неће уплашити и Србија никада неће диктирати

Амбасадорка Косова у САД, Вљора Читаку, је на седници Савета безбедности Уједињених нација у Њујорку изјавила да је Косово спремо за дијалог са Србијом, да је то неколико пута поновио и кандидат за премијера и победник косовских избора Аљбин Курти, али је истовремено затражила "озбиљан приступ" званичног Београда дијалогу и остваривању споразума.

"Косово се никада нец́е уплашити и Србија никада нец́е диктирати", рекла је она на седници током које је размотрен нови, четворомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Мисије УН на Косову (Унмик). 

Поменула је акције Србије за ометање пријема Косова у Интерпол, истичући да ц́е се званична Приштина следец́е године поново пријавити за чланство у тој међународној организацији. Одговарајући на примедбу министра спољних послова Србије Ивице Дачића о лидеру Самоопределења и највероватнијем будућем премијеру Косова, Аљбину Куртију, Читаку је рекла да Савет безбедности "није суд за политичаре". 

"Тачно је да је Курти победио на изборима на Косову. Јасно је неколико пута рекао да је за дијалог. Драго ми је што мој колега из Србије брани заставу Косова. Застава Косова увек ц́е остати у кабинету премијера Косова", рекла је Читаку, одговарајући тако на констатацију Дачића да Курти не признаје заставу Косова, јер у канцеларији има албанску. 

"Подсец́ам вас да је Курти био политички затвореник у Србији, док је Дачиц́ био министар", рекла је она. 

Говорећи о привођењу двојице запослених у УНМИК-у током полицијске акције на северу Косова, Читаку је рекла да се косовска полиција понашала професионално током хапшења једног руског званичника УНМИК-а, који је "добровољно постао штит за српске криминалне банде на северу и спречио косовске државне власти да извршавају свој задатак". 

"Шта би се десило да било ко од нас овде спречи полицијску операцију против криминалаца у Њујорку, Берлину, Москви, Паризу..?", питала је Читаку и навела да је та полицијска акција снимљена и представљена јавности у целини.

Снимци показују да су званичници УНМИК-а одбили сарадњу с полицијом и да покажу идентификациона документ, рекла је она. Читаку је поновила да је "Косово независна и суверена држава и то ће бити заувек". 

Говорећи о октобарским превременим парламентарним изборима на Косову, оценила је да су били "фер и демократски". Споменула је "страх и застрашивање српске заједнице на Косову од стране сународника и званичног Београда, који је од њих тражио да гласају за Српску листу на изборима 6. октобра" и оптужила српску владу да "наставља да користи инструменте застрашивања Срба", не само током избора, вец́ и када се ради о српским припадницима Косовских безбедносних снага које српске власти заустављају на граници.

Читаку је тврдњу српске стране да је 200.000 Срба побегло с Косова, оценила као "лажну" и поново изнела тврдњу да се главни осумњичени за убиство политичара Оливера Ивановића "и даље крије у Србији".

Истичући да је Косово је вец́ "доказало своју способност да се покаже као фактор стабилности", поздравила је атентат америчке војске на вођу Исламске државе Ал Багдадија, додавши да и "Косово као држава доприноси борби против тероризма".

"Поносна сам на своју прошлост као косовска Албанка. Нисам сигурна да то можете да кажете о себи господину Дачиц́у", рекла је косовска амбасадорка у Вашингтону Влора Читаку, обраћајући се министру спољних послова Србије.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер