уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дачић: Лични став о КиМ; Стефановић: Ствара се конфузија
Хроника

Дачић: Лични став о КиМ; Стефановић: Ствара се конфузија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јун 2011.

Србија неће одступати од своје политике према Косову и Метохији која је утврђена Уставом. Али, Влада неће ни кажњавати Ивицу Дачића због последњих медијских излета о прекрајању граница покрајине, јер их је изнео као лидер СПС, а не као заменик премијера.

Ово је у четвртак ”Новостима” речено у Влади, после новог потреса који је Дачић изазвао смелим предлогом да се Косово подели између Србије и Албаније.

Такав став прилично је изиритирао шефа нашег преговарачког тима за КиМ Борислава Стефановића, али наши саговорници из Цветковићевог кабинета убеђују нас да ”Дачићева географија” неће разјединити владу око кључног националног питања.

- У последње време појављује се много коментара у којима се помиње такозвана подела Косова. Влада никада није расправљала о томе, али не може да забрани политичарима да износе своја лична мишљења - пренео нам је став кабинета Миливоје Михајловић, шеф владине Канцеларије за односе са медијима.

Ивица Дачић за ”Новости” каже да неће даље доливати уље на ватру.

- Изразио сам само свој лични став о крупном националном проблему. Иначе, није први пут да се износи теза о подели као једином реалном решењу за трајно разграничење између Срба и Албанаца. Нешто више на ту тему причаћу следеће недеље - остао је загонетан заменик премијера.

Први човек преговарачког тима за КиМ Борислав Стефановић упозорио је да политичари не треба различитим изјавама да уносе конфузију поводом питања о покрајини:

- Разумем да поједини политичари желе да дају свој печат решавању кризе, али грађани треба да обраћају пажњу само на изјаве оних који су надлежни и који имају релевантне информације, попут председника, премијера, ресорног министра и мене. Све остало је део политичког фолклора.

Ђинђићева стратегија

Раније спекулације о подели КиМ осујетила је 2005. Контакт група својим закључком да нема повратка на стање пре 1999, да се Косово не може делити и да се не може припајати другим државама.

Покојни премијер Зоран Ђинђић у децембру 2002. саставио је стратегију у којој је, као једну од варијаната, препоручио и територијалну поделу која би укључила међународне гаранције за Србе у албанском делу и посебан статус верских објеката. Он је замислио да ту опцију активира, ако пропадне првобитни план федерализовања КиМ по ентитетском принципу.

(М. Бабовић, В. Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер