среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Да ли Херман Ван Ромпеј иде у Словенију?
Хроника

Да ли Херман Ван Ромпеј иде у Словенију?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. март 2010.

Председник Европског савета Херман ван Ромпеј требало би током дана да саопшти да ли ће учествовати на регионалном скупу балканских лидера који сутра на Брду код Крања заједно организују Словенија и Хрватска.

Он се јуче у Бриселу састао са словеначким премијером Борутом Пахором, који улаже велике напоре како би у последњем тренутку спречио неуспех тог скупа.

Планирано је да се на Брду код Крања разговара о начинима да се убрза приближавање балканских земаља Европској унији, али је успех састанка доведен у питање јер му по свему судећи неће присуствовати српски председник Борис Тадић, а неизвесно је и учешће Ван Ромпеја.

Тадић остаје при ставу да ће отпутовати у Словенију само ако премијер Косова Хашим Тачи на том скупу буде учествовао као представник Косова у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности, односно под називом "Косово УНМИК".

Тадић је у четвртак поновио да је за Србију неприхватљиво да учествује на скупу на којем би Тачи представљао Косово као независну државу, јер би Србија тиме посредно признала независност Косова.

Српски председник је то рекао након што се састао са словеначким премијером Пахором, који је у среду увече боравио у ненајављеној посети Београду.

"Сутра је нови дан"

Пахор је након тога у четвртак, такође ненајављено, боравио и у Бриселу, где се састао са председником Европског савета Херманом ван Ромпејем, по свему судећи у настојању да га убеди да отпутује на Брдо код Крања.

Пахор је после састанка новинарима само кратко рекао: "Сутра је нови дан", избегавши тиме да одговори на питање да ли је успео да обезбеди долазак председника Европског савета.

Медији у Љубљани примећују да такво понашање Пахора - који је познат по томе што радо излази у сусрет новинарима - указује да није успео да убеди Ван Ромпеја да се појави.

Словеначки посланик и известилац за Србију у Европском парламенту, Јелко Кацин, рекао је да Ван Ромпеј неће ићи на Брдо код Крања ако на тај скуп не иде и српски председник Борис Тадић, али у Бриселу тим поводом кажу да Кацин није овлашћен да говори у име функционера Европског савета.

Дипломатски извори су BBC-јевом дописнику из Брисела рекли да се у седишту ЕУ на скуп који организују Словенија и Хрватска гледа као на регионалну конференцију.

Тиме се сугерише да Брисел сматра да ће за дијалог земаља западног Балкана и Европске Уније од већег значаја бити самит ЕУ-Западни Балкан који Шпанија као председавајућа унијом припрема за крај маја или јун у Сарајеву.

Пахор данас можда у Приштини

У неким словеначким медијима од синоћ се о настојањима премијера Пахора да спречи неуспех скупа на брду код Крања говори као о "немогућој мисији".

Позивајући се на изворе блиске премијер медији наводе да је Пахор спреман да - ако се покаже да је то потребно - током данашњег дана отпутује у Приштину.

Новинарка из Љубљане Светлана Васовић Мекина каже за BBC да би Пахор у Приштини могао да покуша да убеди Хашима Тачија да на скупу у брду код Крања ипак учествује као представник "Косово-УНМИК-а".

Према њеним речима, издејствовати тај уступак Приштине неће бити нимало лако.

И косовски председник Фатмир Сејдиу и премијер Хашим Тачи поновили су у четвртак да Косово на скупу у Словенији може да учествује само као независна држава.

Светлана Васовић Мекина такође каже да би неуспех скупа - у случају да на Брдо код Крања не додју ни Ван Ромпеј ни Тадић - представљао озбиљан ударац репутацији Словеније, која настоји да се унутар Европске уније наметне као земља која добро познаје Балкан и може да допринесе решавању тамошњих проблема.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер