среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Цвијетин Миливојевић: Вучић да посредује у дијалогу власти и опозиције
Хроника

Цвијетин Миливојевић: Вучић да посредује у дијалогу власти и опозиције

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. јануар 2021.

 Политиколог Цвијетин Миливојевић оценио је да би у Србији, ако медији два месеца буду отворени и слободни, имали како-тако нормалну ситуацију у којој би опозиција имала неке шансе. О дијалогу власти и опозиције о изборним условима каже да је то питање свих питања и да би једина особа која има пун легитимитет и легалитет да посредује у тим разговорима био председник Србије Александар Вучић. Сматра да и има нечега у тези да је јуче, на Златибору, почео тај дијалог.

Миливојевић је, на питање Н1 да ли се слаже са оценама да је доласком Вучића у опозициону Чајетину, код Милана Стаматовића, почео дијалог власти и опозиције, рекао да је тако оценио председник општине.

„Видим да је председник Вучић то делимично демантовао, али приметили сте још да је у току дана председник Демократске странке Србије рекао да очекује хитно да Влада или Скупштина покрене дијалог, али без представника странаца, чини ми се тако да ту има нечега“, рекао је Миливојевић.

Нагласио је да је сада питање свих питања какав дијалог треба водити, шта су критеријуми, ко би посредовао, ко учествовао, ко је права опозиција а ко није права опозиција, али и како тумачити известилоца Европског парламента за Србију Владимира Билчика да је парламентарна опозиција прва која треба да буд позвана, а зна се да нема у парламенту праве опозиције након октроисаних избора….

„Из позиција власти, постоји само једна институција која има пун легалитет и легитимитет да буде посредник у дијалогу, а то је председник Србије“, рекао је Миливојевић и нагласио да легитимитет и легалитет са друге стране немају ни Скупштина, ни Влада које су, додаје, формиране на нелегитимим и нелегалним изборима.

Истакао је и да је 6. октобра Европска комисија дала пресуду која гласи: „Ако хоћете у ЕУ, саслушајте нас“. То је учињено, јер, како је рекао Србија нема политички плурализам и није се председник тек тако досетио, када у ситуацији да контролише 244 посланика, најављује расписивање нових парламентарних избора.

„Вучић је свестан да ако то не учини у следећој фази ни ово што постоји као октроисана власт неће бити признато од стане ЕУ, у питању је агенда која је обавезна ако Србија жели да настави преговоре ка ЕУ“, нагласио се Миливојевић.

Грађане занима живот, а политичаре политика

На питања како очекивати помак у недостатку политичког плурализма и владавине права, он каже да је овој земљи потребно нешто друго и да чиста политика занима људе који се баве политиком, а обичне грађане занима живот.

„Пред Србијом је много животних тема које не деле грађане, питање свих питања је како зауставити ову пошаст изазвану короном, како решити проблем Косово, реформу пензионог фонда, чињеницу да су у Србији од 4.000 села 1.000 њих опустела…То су теме које су и људи из власти отварали, попут Кркобабића, али и из опозиције. Даље, ту је и децентрализација – да људи који убаце у буџет новац имају неке вајде, а не да се деле то у Београду у неким министарствима“, каже Миливојевић.

Он је нагласио да је Вучић на Златибор отишао у једину опозициону оптшину у Србији, да га је Стаматовић ту на локалу победио три пута јер су грађани Златибора разумели да је њихов локални интерес важнији од интереса политичке странке која се зове СНС или свеопште подршке Вучића.

„Људи резонују на тај начин али не постоје такве снаге у опозицији које то добро разумеју и умеју да артикулишу…Јуче су се чули коментари да ли се Стаматовић предао Вучићу, а ја бих поставио контрапитање, да ли се Вучић приклонио Стаматовићу и политичкој идеји да је схватио да никада неће победити Стаматовића ако не разуме које су локалне потребе на том подручју. Чини ми се да се опозиција бави много висиком политиком, а не разуме локална питања“, нагласио је Милливојевић.

Он је оценио да је распад Савеза за Србију јер велике странке нису разумеле интенције локалних лидера, Пауновића, Зеленовића и Стаматовића и потребу да изађу на те изборе јер су они нешто учинили у тим срединама.

Раздвајање избора питање свих питања

Миливојевић каже да стога један од главних захтева опозиције о изборним условима треба да буде раздвајање локалних од „великих“ избора и да се на локалним изборима који би били први провери да ли су обезбеђени услови за одржавање тих великих избора.

Нагласио је и да су апсолутно бесмислена препуцавања рејтинзима странака и позивања на истраживања јавног мњења када имате апсолутну контролу медија у Србији.

„У овом тренутку то је апсолутно небитно…Свашта ће се издешавати до нових избора, овде се ствари дешавају много брзо. Сматрам да је Србији довољно два месца не медија који ће навијати за опозицију, већ отворених, ослобођених медија да би се већ имала како тако нормална ситуација у којој би опозиција имала неке шансе“, рекао је и нагласио да то свакако није емисија „Реч на реч“ на РТС-у јер је забрањено и не сме да постоји политичка пропаганда ван политичке кампање, а поред тога изгледа и као трка у брзом причању, бесмислено је и нема никакав ефекат.

Он сматра да се треба вратити ономе што је мисија новинарства и посао медија, јер грађани желе да виде приче о аферама, о правом животу.

„Функција медија је да обавештава и информише, а такви отворени медији на два месеца потпуно би разобличили нашу политичку стварност“, нагласио је политиколог.

Миливојевић је рекао и да је прерано почело лицитирање око председничког кандидата опозиције и да је неминовно да ће у таблоидним медијима он проћи „топлог зеца“.

Подсетио је да је Војислав Коштуница предложен за кандидата ДОС-а само два месеца пре избора, и да је искуство доказало да се кандидат раније не открива.

„Кога ког да откријете, ви сте га фактички препустили линчу кроз медије који стварају јавно мњење у Србији“, истакао је Миливојевић.

(Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер