Хроника

Цвијетин Миливојевић: Са ратним злочинцима се не преговара, чудна одлука Вучића да сарађује са Харадинајем, ако је могао да подржи Албанце који нису окрвавили руке у рату

Штампа
уторак, 12. септембар 2017.

 Српска листа је не само полуга у косовској влади, него и једна врста курира Београд према Приштини, али је чудна одлука Вучића да сарађује са ратним злочинцем, ако је на другој страни могао да подржи Албанце који нису "окрвавили руке" у рату, оценио је политицки аналитицар Цвијетин Миливојевић. С ратним злочинцима се не преговара, рекао је.

Ја се надам да Вучић он има информацију више, да ће рецимо Рамуш Харадинај да испуни нешто, рецимо, формирање Заједнице српских општина, изјавио је Миливојевић у Новом дану на Н1.

Директор радио Београда Миливоје Михајловић каже да је Рамуш Хардинај постао премијер пре свега захваљујући гласовима Беџета Пацолија, али да је Српска листа тренутно један од три фактора који могу да оборе косовску владу.

"Београд је одлучио да Српска листа подржи Харадинаја, јер у његовој влади може да буде озбиљан фактор. Да је Самоопредељење формирало владу Косова, Српска листа не би имала преговарачки капацитет", оценио је Михајловић и додао да је његово мишљење да је ипак боље да Срби учествују у власти на Косову.

Он каже да и медији на Косову говоре да је влада на Косову тренутно "Вучићева влада" и да он ако буде желео да је обори, да ће то и учинити.

Михајловић је оценио и да је Харадинај већ "кренуо силовито" у премијерски посао, али да је "главни шеф" на Косову и даље Хашим Тачи.

"Харадинај је кренуо силовито, већ је обишао нека места, хидроелектране, и на први поглед то је врло снажно. Он је на челу милионерске владе, има 21 министра, али он није стварни премијер, главни шеф је Хашим Тачи. Тачи је тај који је пронашао формулу којом може да победи Самоопредељење, али долазе месеци који ће бити велики проблем за ту владу...Почеће вероватно сузавцем у скупштини, те ће ова влада врло брзо и сагорети", сматра Михајловић.

Коментаришући изјаву директора канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића да Срспка листа неће гласати о формирању војске Косова, Миливојевић каже да је то "потпуно смешно", јер како каже, Ђурић није ауторитет да би се бавио тиме, с обзиром да на Косово не може да уђе без одобрења власти у Приштини.

"Ђурић је партијски функционер на пропутовању на једној функцији и он нема никаквог утицаја на одлуку о војсци Косова", рекао је Цвијетин Миливојевић.

 Миливоје Михајловић каже да Српска листа може да не гласа за формирање војске Косова, али да за ту одлуку може да гласа Самоопредељење, ако буду гласали патриотски, а не политички, као опозиција која је увек против предлога владе.

Директор Радио Београда каже да је на Косову почела борба у троуглу Харадинај, Кадри Весељи и Тачи о томе ко неће ићи у Хаг.

"Озбиљни аналитичари кажу да ће се сад борба водити у троуглу Харадинај, Кадри Весељи и Тачи, не само око тога ко ће владати, него ко неће ићи у Хаг и то је заправо највећи проблем политичког естаблишмента албанског на Косову и Метохији", рекао је Михајловић.

О томе какав ће однос Рамуша Хардинаја бити према суду у Хагу, Миливојевић каже да је до сада Харадинај био кооперативан у тој сарадњи с Хагом. "Он се повукао са места премијера и два пута био у Хагу, и тамо се одбранио, како, не знамо", рекао је Миливојевић.

 Михајловић сматра да ће та такозвана "ратна коалиција" кад тад морати да стане пред лице правде, али да сви знамо да је од рата прошло 18 година и да је велики број сведока ућуткан.

"Та ратна коалиција ће кад тад морати да стане пред лице правде, али до тада ће нестати и докази и сведоци...Ви рецимо, имате 18 година у употреби топониме који више нису српски и које и на нашим телевизијама користе...То је то 'чупање коренаћ", каже Михајловић.

Харадинај и преговори у Бриселу

О наставку преговора у Бриселу Цвијетин Миливојевић каже да су они структуисани тако да ће их водити Тачи и Вучић и да се Харадинај неће бавити тиме.

Он не мисли да ће Заједница српских општина ускоро бити формирана и да кооперативом Вучића ми долазимо у ситуацију да немамо о чему да преговарамо, а да на другој страни се отварају нова питања.

"Фебруар 2014. је био рок за ффпормирање ЗСО. То је једина озбиљна ставка на коју су се Албанци обавезали и то траје тако уз прећутну сагласност међународне заједнице, а на овој страни, пак, отварају се све нова и нова питања. на жалист, уз превелику кооперативност господина Вучића из не знам којих разлога, ми долазимо у ситуацију да немамо више о чему да преговарамо", каже Миливојевић.

Он каже да се три године избегава да се на агенду преговора у Бриселу стави имовина на Косову, а да је та тачка била раније на дневном реду, резултати преговора би били потпуно другачији.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]