Хроника

Цвијетин Миливојевић: Логично што је део опозиције напустио преговоре, европосланици доносе одлуке на састанцима са Вучићем и Дачићем. Нови бојкот не одговара никоме

Штампа
петак, 17. септембар 2021.

Политиколог Цвијетин Миливојевић оценио је данас, након што је више опозиционих странака напустило међустраначки дијалог са европарламентарцима, да очекује ће даљег дијалога још бити, јер "ни Европској унији, ни председнику Србије Александру Вучићу, ни опозицији не одговара нови бојкот".

Миливојевић је за агенцију Бета рекао да је Вучића и на садашњи дијалог "фактички натерала" ЕУ, која је претходне парламентарне изборе "условно признала као легитимне", уз услов да организује дијалог власти и опозиције из кога би се створили демократски изборни услови.

"Опозицији не одговара нови бојкот јер то би значило озбиљне финансијске и сваке друге инфраструктурне проблеме, јер се политичке странке у Србији финансирају из буџета. Када нисте у парламенту, ви не можете да рачунате на новац из државног буџета", рекао је Миливојевић.

Он је оценио да је одлука да се дијалог напусти "логична", пре свега јер је та групација опозиционих странака "показала добру вољу" слањем свог предлога споразума европарламентарцима.

"Заједничким снагама, европарламентарци и представници власти су одбили да се чак и расправља, да се стави на дневни ред, тај предлог ове групе странака, што је заиста нечувено. Сасвим је логично што је ова групација напустила преговоре, али то не значи да даљег дијалога неће бити", рекао је Миливојевић.

Пре самог почетка дијалога морало је да се реши питање раздвајања избора, као и то што се Вучић налази и на челу државе и на челу Српске напредне странке

Оценио је да ће, уколико не дође до договора око изборних услова, вероватно уследити акције грађанске непослушности, демонстрације и протести.

Према његовим речима, пре самог почетка дијалога морало је да се реши питање раздвајања избора, као и то што се Вучић налази и на челу државе и на челу Српске напредне странке (СНС), што, како је објаснио, није по Уставу.

Миливојевић је додао и да опозиција није поставила "суштински захтев", када је реч о медијима.

"Не отварање медија за поједине лидере опозиције, него отварање медија за живот, за извештавање. Поготово да се јавни медијски сервис и телевизије са националним фреквенцијама врате ономе што је мисија новинарства, а то је обавештавање о ономе што се збива у овој земљи. То опозиција није тражила, они су само тражили више њих у медијима и ето докле су дошли", рекао је Миливојевић.

Он је истакао да су се европарламентарци пре наставка међустраначког дијалога, састали посебно са Вучићем и председником парламента и Социјалистичке партије Србије Ивицом Дачићем, односно "представницима две највеће странке владајуће коалиције".

"Каква је то равноправност? А онда су након разговора са председницима те две странке, дошли да разговарају са опозицијом и Орлићем и Бакарецом који су представљали Српску напредну Странку. Јасно је да они не доносе никакве одлуке, већ је та одлука донета на састанцима који су европарламентарци имали прво са Вучићем, па онда са Дачићем", оценио је Миливојевић.

Странка слободе и правде, Покрет за преокрет, Покрет слободних грађана и Демократска странка одлучиле су раније данас да неће учествовати у наставку друге фазе међустраначког дијалога уз посредовање европарламентараца.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]