Хроника

Цвијетин Миливојевић и Мирослав Кевежди у „Прессингу“: Вучић и патријарх кажу "да су сагласни", али не и око чега; Миливојевић: Потпуно сам сигуран да Вучић није добио подршку политици „разграничења“, осим ако није презентовао неку другу

Штампа
уторак, 14. мај 2019.

Сам патријарх је рекао да Црква остаје на позицији да је Косово у Србији. Он (Вучић) подршку за политику разграничења нема. Да ли постоје неки архијереји који је подржавају? Могуће је да постоје. Али апсолутна већина архијереја подржава став да је Косово део Србије (...) Више сам него сигуран да није добио подршку политици разграничења, осим ако није презентовао неку другу политику", рекао је Миливојевић.

Председник Србије Александар Вучић и патријарх Српске православне цркве Иринеј изјавили су после разговора у оквиру Сабора СПЦ да су постигли јединство, али само нису рекли у вези са чим, изјавили су у Прессингу ТВ Н1 политиколог Цвијетин Миливојевић и религиолог Мирослав Кевежди.

Миливојевић је оценио да је Вучић сам себе позвао на Сабор СПЦ, и да "мало разголићује свој невиђени план за Косово", иако је тема разграничења коју је наметнуо, како је рекао, апсолутно противуставна.

"Сам патријарх је рекао да Црква остаје на позицији да је Косово у Србији. Он (Вучић) подршку за политику разграничења нема. Да ли постоје неки архијереји који је подржавају? Могуће је да постоје. Али апсолутна већина архијереја подржава став да је Косово део Србије (...) Више сам него сигуран да није добио подршку политици разграничења, осим ако није презентовао неку другу политику", рекао је Миливојевић.

Сматра и да "завет ћутања" после Сабора није нормална ситуација, и да упркос изјавама патријарха, председника и председникових саветника да је постигнуто јединство, нико не каже у вези са чим су јединствени.

"Обавеза СПЦ је да каже о чему се разговарало", поручује Миливојевић уз оцену да је председников разговор са владикама СПЦ можда и једини који је био дијалог, а не Вучићев монолог.

Миливојевић је рекао и да разуме позицију патријарха да не жели да се замера извршној власти са обзиром на друге теме које оптерећују Цркву, попут завршетка изградње Храма Светог Саве или евентуалног опорезивања Цркве, али је ипак критиковао његове изјаве против протеста у Србији, јер је тиме, како је рекао, послао поруку против великог броја грађана међу којима је доста верника.

Религиолог Мирослав Кевежди рекао је да има утисак да су ставови председника и Цркве, после последњег сусрета, ако не приближени, онда олабављени, и да је његов утисак да је Вучић добио нешто већи маневарски простор.

"Раније се видело да постоји тврди став СПЦ да Косово јесте у саставу Србије и да ту нема другог решења. Чини се да постају свеснији реалности (...) Пре овог састанка био је онај где је председник презетовао платформу Приштине (...) Мислим да је тада говорио о последицама. Спознало се да је статус кво исто нереалан. Не може се замрзнути позиција ако немате контролу с друге стране. Таксе су показале да је простор за погоршање присутан", оценио је Кевежди.

Оценио је и да Вучић вероватно има подршку патријарха, али сагласан је са оценом да је питање за шта конкретно има подршку. Сматра и да Вучић у Цркви може добити јаке савезнике за неке планове, али да је питање какви су то планови.

Кевежди је подсетио и да "Косово ипак блокира одређене будућности" и да је одговорност за последице на економију и одлив људи из земље, и на Српској православној цркви.

Упитан о присуству Милорада Додика на састанку Вучића са владикама СПЦ, Кевежди је рекао да су питања Републике Српске и Косова одавно повезана, и да је питање да ли се ту Додик појављује као неко ко треба да искоординише неку регионалну трговину.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]