среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦРТА: Власт доминирала на телевизијама са националном покривеношћу током ванредног стања, заузимајући 91 одсто времена у ударном термину
Хроника

ЦРТА: Власт доминирала на телевизијама са националном покривеношћу током ванредног стања, заузимајући 91 одсто времена у ударном термину

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. мај 2020.

Налази мониторинга медија који је спровео Центар за истраживање, транспарентност и одговорност показали су да су припадници владајуће већине доминирали у садржају програма телевизија с националном покривеношћу.

Заузели су 91 одсто времена посвећеног политичким актерима у проширеном ударном времену (приме тиме) на Радио-телевизији Србије, ТВ Прва, Пинк, Хаппy и Б92.

У саопштењу се наводи да су то подаци у периоду од увођења ванредног стања, 15. марта, до његовог укидања 6. маја.

"Од девет одсто медијског времена које је уступљено опозицији, пет одсто је припало партијама које бојкотују изборе, а четири одсто оним које ће учествовати на изборима. Извештавање о власти било је претежно у позитвном или неутралном тону, док се о опозицији у бојкоту углавном извештавало негативно, а о опозицији која је најавила учешће на изборима - неутрално", додаје ЦРТА.

Током ванредног стања, ЦРТА је забележила девет специјалних обраћања представника власти које су преносиле све телевизије с националном покривеношћу, што је значајно допринело забележеном великом присуству власти у телевизијским програмима.

У тим обраћањима председник Србије Александар Вучић учествовао је седам, а премијерка Србије Ана Брнабић три пута.

У наведеном периоду, ЦРТА је спроводила и мониторинг друштвених мрежа (Фејсбук, Твитер и Инстаграм), који је обухватио 378 званичних профила медија, политичких странака, политичара, удружења грађана, јавних личности.

"На профилима медија на друштвеним мрежама опозиција је збирно више спомињана него владајућа већина. Ипак, гледајући појединачно, Српска напредна странка, односно њени припадници најчешће су спомињани. На медијским профилима девет од десет најчешће спомињаних актера јесу представници владајуће већине, док се о Александру Вучићу говорилло у више од 40 одсто од укупног броја постова", пише ЦРТА.

На профилима опозиционих актера на друштвеним мрежама било је четири пута више активности него на странама припадника владајуће већине.

"На укупно 96 профила опозиционих лидера недељно је објављивано у просеку 900 постова, на истом броју профила политичара владајућих партија просечно је објављивано 200 постова", додала је ЦРТА.

Коронавирус, здравље и економија биле су доминатне теме у објавама и владајућих и опозиционих странка и актера, наводи ЦРТА, а осим тога, опозиција се бавила и изборима и питањима грађанских права у околностима ванредног стања.

Та организација је најавила да ће ускоро објавити комплетну анализу понашања политичких актера на друштвеним мрежама и објава медијских профила у периоду од увођења до окончања ванредног стања.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер