субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦРТА: У последње две године утростручен број страначких „прелетача“ након локалних избора, 472 одборника изневерила изборну вољу 56.000 гласача
Хроника

ЦРТА: У последње две године утростручен број страначких „прелетача“ након локалних избора, 472 одборника изневерила изборну вољу 56.000 гласача

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. април 2018.

Тачно две године након одржаних редовних локалних избора у Србији у више од половине градова и општина забележено је 472 случајева страначког прелетања чиме је измењена, без избора, изборна воља више од 56.000 грађана, показала је анализа коју је израдила ЦРТА у оквиру иницијативе "Ко је на власти".

У периоду од две године порастао је број општина и градова где је било случајева страначког прелетања са једне трећине на више од половине, али и број страначких прелетача са 125, колико их је било непосредно након избора 2016. године, на 472 у априлу 2018. године.

"Страначко прелетање, уместо изузетка, постаје правило које води изигравању поверења грађана и доводи до обесмишљавања избора. Скупштинска већина уз 'позајмљене одборнике' чини прекројену скупштинску већину. Промена изборне воље грађана мимо избора урушава поверење грађана у институције и владавину права" изјавила је Тамара Бранковић, координаторка истраживања ЦРТЕ, а преноси та организација.

Општине са највише прелетача су: Брус и Стари град са по 22 прелетача, Зајечар са 21, Панчево са 20 и Варварин, Параћин, Књажевац, Сомбор и Крагујевац са по 14 прелетача.

Највећи број прелетача, скоро 45 одсто, пришао је Српској напредној странци, која данас самостално или у коалицији чини део власти у 95 одсто општина у Србији. Од укупно забележених 470 прелетања у 91 општини, 212 одборника је до априла 2018. године пришло СНС-у.

Забележени су и случајеви прелетања из Српске напредне странке у друге странке, у највећој мери у градовима и општинама где је СНС опозиција, као што су Шабац и Параћин. У овим општинама су се одборници Српске напредне странке придружили владајућој већини.

Из СНС су, у последње две године, у друге странке или независне одборнике прешла 23 одборника.

Забележени су и случајеви преласка целих одборничких група из једне у другу у странку.

Један од таквих случајева забележен је када је покрет Бошка Ничића "Заједно за Крајину", након редовних избора у Зајечару у априлу 2017. године, колективно прелетео у СНС. Овим потезом је СНС у Зајечару, противно изборној вољи грађана, добила додатних 7.358 гласова.

Слична ситуација се догодила у Брусу, када су одборници Нове Србије такође колективно прелетели у СНС, променивши вољу 5.211 бирача.

Интересантна ситуација се догодила и у Тутину, где СНС није добио ни једно одборничко место. Међутим, захваљујући коалиционом споразуму са странкама које су формирале локалну власт, СНС је добио позиције одлучивања у Тутину, иако без одборника.

Забележени су и случајеви прелетања као што је напуштање странке уз задржавање одборничког мандата, односно наставак деловања у својству самосталних одборника.

Овај тренд је забележен у 97 случајева, где издвајамо прелазак одборника СНС у самосталне одборнике у Параћину, ДС-а у Панчеву и Инђији, као и последње одвајање одборника "Доста је било" услед дешавања са овим покретом на републичком нивоу.

ЦРТА позива грађане да порталу "Ко је на власти" шаљу информације о случајевима страначког прелетања у својим општинама и градовима.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер