Хроника

ЦРТА: Првих месец дана кампање за београдске изборе обележило нетранспарентан рад ГИК, функционерска кампања, случајеви индиректног поткупа гласова и неравномерна заступљеност у медијима

Штампа
среда, 14. фебруар 2018.

 Првих месец дана званичне кампање за београдске изборе обележено је онемогућавањем домаћих посматрачких мисија да прате рад Градске изборне комисије, појачаном функционерском кампањом и случајевима индиректног поткупа гласова дељењем хуманитарне помоћи или бесплатних програма у организацији општина или странака, саопштила је ЦРТА.

"Ови закључци изведени су на основу информација које су прикупили дугорочни посматрачи ЦРТЕ на терену у оквиру посматрачке мисије која се састоји из праћења предизборне кампање, изборног дана и процеса након изборног дана до закључења коначних резултата избора, по међународним стандардима", наводи се у саопштењу.

Додаје се да су посматрачи ЦРТЕ распоређени у свих 17 београдских општини што омогућава једнак приступ информацијама о току и трендовима изборног процеса за територију Београда.  

Наводи се да "рад изборне администрације, као и независних институција које треба да обезбеде поштовање изборних правила и процедура није у потпуности у складу са стандардима за слободне и фер изборе".  

"С обзиром да није усвојена ни једна од препорука домаћих и међународних посматрача за унапређење законодавног оквира за спречавање функционерске кампање, злоупотребе јавних ресурса у кампањи, те притисцима на бираче и корупцију у изборном процесу као и понашање медија, остављен је простор за злоупотребе у изборном процесу", оценио је Раша Недељков, шеф посматрачке мисије.

Додао је да је преседан и да је рад Градске изборне комисије остао затворен за јавност иако је по закону рад овог органа јаван.

"Домаћи посматрачи још нису добили акредитације иако је у случају ЦРТЕ и ЦеСИД-а ГИК пре скоро месец дана констатовао да испуњавају све услове. Овакав третман јавности од стране ГИК-а буди озбиљну забринутост за интегритет изборног процеса. Онемогућавањем домаћих посматрача да прате рад изборне администрације крши се међународна обавеза коју је Србија као чланица ОЕБС преузела и озбиљно се нарушава транспарентност изборног процеса", рекао је Недељков.

Пријаве Агенцији за борбу против корупције

У овој кампањи налази ЦРТЕ показују растући тренд потенцијалних случајева кршења закона од стране општинских, градских, али и републичких функционера.

ЦРТА је поднела Агенцији за борбу против корупције 14 пријава које се односе на недозвољене активности политичких субјеката, функционерску кампању и злоупотребу јавних ресурса, али се Агенција још није изјаснила по поднетим пријавама.  

Наводи се да су посматрачи широм Београда забележили случајеве у којима постоје индиције за индиректан поткуп гласова дељењем пакета са прехрамбеним намирницама, средствима за хигијену и кућном хемијом, бесплатних здравствених прегледа или бесплатних програма у организацији општине или странке.  

"Ове активности забележене су и у претходним изборним циклусима иако је Законом забрањено да странке организују хуманитарне активности. Присутни су случајеви злоупотреба јавних предузећа у кампањи, док је новина организовање бесплатних концерата од стране општина на којима се агитује за одређену политичку опцију. Позивамо тужилаштво да истражи случајеве потенцијалне корупције и других кривичних дела у изборном процесу, као и Агенцију за борбу против корупције да одлучи о поднетим пријавама", изјавио је Павле Димитријевић, шеф правног тима ЦРТА посматрачке мисије.  

Оцењено је да је у првих месец дана изборне кампање на терену забележена интензивна кампања од стране листе "Александар Вучић", док су активности других листа биле значајно мањег интензитета.

Додаје се да, као и у кампањама у претходним изборним циклусима, доминира негативна кампања усмерена према другим политичким актерима, која се примећује и код изборних листа тренутно на власти, као и код опозиције.  

Неравномерна заступљеност у медијима

У медијима и даље не постоји равномерна заступљеност актера, док је удвостручен проценат случајева "функционерске кампање" у медијским извештајима, наводи ЦРТА.

"Опозиција је у медијима скоро три пута мање присутна од владајућих странака, иако је забележен раст медијског извештавања о њиховим активностима као последица званичне изборне кампање", пише у саопштењу.

Прилози о владајућим странкама претежно су пристрасни, док су о опозицији претежно неутрални, наводи ЦРТА.

У саопштењу се подсећа да се од тренутка расписивања београдских избора РЕМ само једном обратио јавности саопштењем у коме подсећа на обавезе електронских медија, али се није оглашавао поводом најмање 300 пријава грађана против електронских медија због случајева медијске дискриминације или неистинитог и необјективног извештавања.  

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]