субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црногорски парламент одбио да расправља о званичном статусу српског језика
Хроника

Црногорски парламент одбио да расправља о званичном статусу српског језика

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. јул 2011.

Црногорски парламент одбио је данас гласовима владајуће коалиције ДПС-СДП предлог опозиционе Социјалистичке народне партије (СНП) да се на седници расправља о предлогу измена Закона о општем образовању.

Тим законом тражи се равноправан третман српског са црногорским језиком у образовном систему Црне Горе. Представници владајуће коалиције оценили су да предлог тог закона није у складу са Уставом.

У законском предлогу СНП-а децидно се предлаже да се настава изводи на равноправно црногорском и српском језику.

"У срединама у којима већину или значајан део становништва чине припадници мањинских народа и других мањинских националних заједница настава се изводи и на језику припадника тих мањинских народа, односно мањинских националних заједница", наводи се у Предлогу закона о изменама и допунама Општег закона о образовању и васпитању.

Посланици су већином гласова одобрили расправу о изменама закона о држављанству, које је предложила СНП, а којим се предвиђа да по повољнијим условима право на црногорско држављанство имају грађани који су пре 2006. године имали пребивалиште у Црној Гори.

СНП је тражила да парламент расправља и о њиховом предлогу изборног закона, али је тај захтев такође одбијен.Такође, није прихваћен ни предлог Покрета за промене да се данашњој седници расправља о изменама закона о држављанству, којим се право на држављанство даје свима који су гласали на референдуму.

Шеф посланичког клуба СНП-а Александар Дамјановић рекао је да је на колегијуму договорено да се о свим приједлозима закона расправља равноправно са предлозима власти, наводећи да се показало да парламент није "пропустан" за законске предлоге опозиције.

Председник парламента Ранко Кривокапић је одговорио да предлог изборног закона о којем ће се расправљати није његов већ онај који је усаглашен на Колегијуму.

Кривокапић је оценио је да ће европска будућност Црне Горе бити угрожена уколико изборни закон не буде усвојен, оптужујући опозицију да се за ЕУ залаже само на речима. Он је рекао да опозиција идентитетским питањима и политичким ултиматумима покушава да сакрије антиевропске намере.

Председник посланичког клуба ДПС-а Милутин Симовић је рекао да је можда неком проблем што је Црна Гора на корак од датума преговора. Симовић тврди да се приврженост опозиције идеји европских интергација показује делима, а не речима.

"Можда је неком проблем што је Црна Гора на корак од датума преговора.

Можда се неко заклео некоме ван наше државе да Црна Гора даље неће проћи", рекао је Симовић, алудирајући на шпекулације да се председник СНП-а Сршан Милић прошле недеље састао са председником Србије Борисом Тадићем.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер