Хроника

Црна Гора: Већина посланика, њих 41, потписала Предлог за покретање поступка за утвђивање да ли је Мило Ђукановић повредио Устав и доставили га скупштини

Штампа
петак, 23. септембар 2022.

 Већина посланика у црногорском парламенту, њих 41, потписала је Предлог за покретање поступка за утвђивање да ли је председник Црне Горе повредио Устав и доставили га скупштини. Предлог су потписали посланици Демократског фронтра, Демократске Црне Горе, Уједињене и Праве Црне Горе, Грађанског покрета УРА, Социјалистичке народне партије (СНП), Покрета за промјене (ПзП) и ЦИВИС-а.

Они имају 41 од укупно 81 посланика у црногорском парламенту.

Иницијатива за разрешење председника уследила је након што је Ђукановић одбио да прихвати предлог да мандатар за састав нове владе буде Миодраг Лекић и када је упутио предлог за скраћење мандата скупштине.

У образложењу, Ђукановић је раније данас навео да му нису достављени сви потписи посланика, да нису дошли код њега на консултације и да није „стекао утисак да постоји јасна већина која би била у стању да формира владу која би понудила решења веома тешких проблема на финансијском, економском, правном, институционалном и политичком плану“.

У предлогу за разрешење, они наводе да Ђукановић повредио Устав јер, како тврде, није позвао на разговоре о мандатару за састав владе све представнике политичких партија, као ни Миодрага Лекића који је договором парламентарне већине добио подршку 41 посланика да буде мандатар за састав нове владе.

„Такође, сасвим је неуставно његово позивање на потписе посланика као услов за предлог мандатара јер таква обавеза по Уставу не постоји. Из јавне подршке свих чинилаца парламентарне већине од 41 посланика, Ђукановић се могао недвосмислено уверити да Миодраг Лекић има неспорну подршку да буде мандатар за састав владе. Према томе, то је била општепозната ствар која се у праву додатно не доказује“, пише у образложењу Предлога за покретање поступка за утвђивање да ли је предсједник Црне Горе повриједио Устав.

Према члану 98 Устава Црне Горе поступак за утврђивање да ли је председник Црне Горе повредио Устав може покренути скупштина, на предлог најмање 25 посланика.

Предлог за покретање поступка скупштина доставља председнику Црне Горе на изјашњење. Одлуку о постојању или непостојању повреде Устава доноси Уставни суд и без одлагања је објављује и доставља скупштини и председнику Црне Горе.

Уставни суд у Црној Гори нема кворум, а месецима не успева да се комплетира јер кандидати не добијају потребан број гласова посланика.

Раније данас је Ђукановић, упитан, који је следећи потез ако се не скрати мандат скупштини, Ђукановић каже да остављају могућност политичким субјектима да до 30. септембра боље сагледају оно што су њихове одговорности према националним интересима и да томе дају приоритет у односу према „ринге раја“ политици.

„Моје свако наредно поступање биће апсолутно у складу са Уставом. Да не бих сам тумачио Устав, поред мене је тим врло компетентних правника, специјалиста за Уставно право који неће дати да погрешим ни ако се нађемо у таквој ситуацији 30. септембра. Заједно ћемо проћи кроз све и, сигуран сам, доћи до решења који ће поштовати слово и дух Устава Црне Горе“, поручио је Ђукановић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]