среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црна Гора упутила протестну ноту Косову због постављања табле са грбом Косова и албанске заставе унутар територије ЦГ
Хроника

Црна Гора упутила протестну ноту Косову због постављања табле са грбом Косова и албанске заставе унутар територије ЦГ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2016.

Црногорско Министарство иностраних послова упутило је протестну ноту Приштини због постављања табле са грбом Косова и заставе Албаније на територији Црне Горе.

Таблом и заставом су представници Самоопредељења покушали да укажу на штетност споразума о демаркацији границе између две земље.

У подгоричком министарству сматрају да се постављањем табле и заставе на територију Црне Горе покушавају "нарушити врло добри односи Црне Горе и Косова."

"Очекујемо од Косова да идентификује починиоце и спречи сличне активности у будућности, јер се тиме настоји оспорити већ усаглашен и у Бечу 2015. године потписан Споразум о међудржавној граници", наводи се у саопштењу.

Ппипадници странке Самоопређељење са Косова поставили су у понеђељак на територији Црне Горе таблу са грбом Косова, на којој је писало "Република Косово" и заставу Албаније.

Они протетсвују због разграничења са Црном Гором, јер сматрају да је демаркацијом Косово оштећено за 8.000 хектара територије.

Таблу и заставу је јуче уклонила црногорска полиција, а Министарство унутрашњих послова констатовало повреду државне границе.

Црна Гора и Косово су у августу на међународној конференцији о Западном Балкану у Бечу потписали споразум о разграничењу, али тај документ још није ратификовала косовска Скупштина.

Скупштина Црне Горе је потврдила споразум о разграничењу којим су озваничене административне границе из 1974. године.

На захтев опозиције бивша председница Косова Атифета Јахјага затражила је од међународне експертске групе став по том питајну и у марту је утврђено да је демаркација обављена према међународним стандардима.

Спразум о демаркацији границе са Црном Гором, као и они потписани у Бриселу били су разлог за вишемесечне протесте у Приштини и бојкот рада праламента.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер