среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црна Гора: Туризам остварио само 19 посто ноћења у односу на 2019, опоравак се очекује током пролећа
Хроника

Црна Гора: Туризам остварио само 19 посто ноћења у односу на 2019, опоравак се очекује током пролећа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. октобар 2020.

Промовисање Црне Горе као “корона фри” дестинације и за кратко време губљење тог статуса, слабо функционисање авио-саобраћаја, као и рестриктивни однос према грађанима региона, посебно Србије и увођење политике у туризам, само су неки од разлога, који су довели до потпуног краха туристичке сезоне у Црној Гори.

У текућој години, туризам у Црној Гори остварио је само 19 посто ноћења у односу на претходну годину у првих осам месеци, односно 670 хиљада у односу на 3.5 милиона прошле године.

У јуну је остварено мање од 9 одсто ноћења од прошле године, у јулу 14, а у августу 26.8 одсто.

Никада број остварених ноћења у том периоду није био мањи од 2,4 милиона.

У последњих 11 година најмањи број ноћења у августу је био 814 хиљада, што је за 144 хиљаде више него ове године, за свих осам месеци за које до сада постоји статистика.

Опоравак туризма наредног пролећа?

За очекивати је да ће црногорски туризам почети да се опоравља од пролећа до другог квартала наредне године, што ће за последицу имати већу регистровану економску активност, оценила је професорка Економског факултета у Подгорици Гордана Ђуровић.

Црногорска економија би ове године могла да ослаби 12 одсто

Према новој процени Међународног монетарног фонда (ММФ), црногорска економија би ове године могла да ослаби 12 одсто, док је сличну прогнозу од минус 12,4 одсто у јесењем извештају објавила и Светска банка (СБ). Говорећи о тим проценама, Ђуровић је саопштила да је ова година тешка и пуна изазова.

“Здравствена криза је без преседана, и структура наше економије, у односу на регион, је да ми имамо највише услуга које су подложне променама на међународном тржишту. Трећина нашег бруто домаћег производа (БДП) је из сектора туризма и транспорта, исто толико и запослености. За разлику од Србије где је 25 одсто индустрија“, рекла је Ђуровић Телевизији Црне Горе.

Држава је, како је оценила, урадила све шта је могла.

“Повећавала је ребалансом капацитет за задуживање и повећала реакције према грађанима и привреди, онолико колико су капацитети буџета дозвољавали“, објаснила је Ђуровић.

(ИН4С, РТЦГ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер