петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црна Гора: Неколико хиљада људи на протесту у Подгорици затражило корените системске промене и оставку председника Мила Ђукановића
Хроника

Црна Гора: Неколико хиљада људи на протесту у Подгорици затражило корените системске промене и оставку председника Мила Ђукановића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. фебруар 2019.

Неколико хиљада људи затражило је данас са протеста у Подгорици „корените системске промене“, оставке председника Црне Горе Мила Ђукановића, премијера Душка Марковића, челника тужилаштва, Миливоја Катнића и Ивице Станковића, те Агенције за спречавање корупције (АСК).

„Захтевамо да врховни државни тужилац Ивица Станковић, специјални тужилац Миливоје Катнић и директор Агенције за спречавање корупције (АСК) Сретен Радњић хитно поднесу оставке. Захтевамо оставку председника Владе Душка Марковића и председника државе Мила Ђукановића“, пренио је глумац Синиша Грубиша иницијалне захтеве организатора протеста.

То је други протест у последње две недеље, а након избијања афере „коверат“ у вези са спорним донацијама владајућој Демократској партији социјалиста (ДПС) од стране власника „Атлас групе“ Душка Кнежевића, осумњиченог за малверзације вредне више стотина милиона еура.

Нови протест је најављен за наредну суботу.

Протест под мотом „97. 000 – одупри се“, организовала је група грађана, али су данашње и окупљање од пре две недеље подржале готово све опозиционе партије. На протесту су представници били невладиног сектора и грађански активисти.

Грађани су се окупили испред тужилаштва и прошетали поред кључних институција у држави, Скупштине, Председништва, Централне банке, те поред централе владајуће партије.

Окупљени су носили транспаренте :“Ми смо држава“, „Без слободе нема државе“, „Слобода народу-стоп криминалу“, „Мило, знају ли дома да си старлета?“, „Бунт“…, узвикују “Мило лопове”, “Оставке”, “Мило лажове”.

Један од организатора грађанског протеста, уметник Грубиша позвао је грађане да се укључе у “осмишљену акцију смене власти, јер нема договора са онима коју су нашу државу заробили крађом”.

Џемал Перовић, такође један од организатора, рекао је да је “режим увукао Црну Гору у рат, шверц и пљачкашку приватизацију”, те да Црну Гору најпре треба “ослободити од њих”.

“Нема здравог ткива код њих. Здраво друштво су грађани који ће нам се придружити из суботе у суботу”, казао је Перовић и поручио да ће грађани “градити демократске институције и морално друштво”.

Он је оценио да је “важно” режиму поручити да се грађани „стиде њиховог бестида“.

“Важно је да им кажемо да се стидимо њиховог бестида док нас пљачкају, варају и на тај начин нас представљају свету”, поручио је он.

Уочи грађанског протеста испред зграде тужилаштва у Подгорици, у Зети је протествовао део опозиције који се након тога придружио окупљенима на скупу „Одупри се 97 хиљада“.

Демократе Алексе Бечића, Демос Миодрага Лекића, Црногорска Владимира Павићевића затражили су на том скупу “суштинске системске промене” , “пад комплетне извршне власти”, промене у Агенцији за спречавање корупције (АСК), Државној изборној комисији (ДиК), Радио Телевизији Црне Горе (РТВЦГ), Централној банци, судству и тужилаштву.

Зета је симболично изабрана за окупљање уочи протеста испред тужилаштва, јер је она “епицентар” афере “Коверат” , место где је власник “Атлас групе” Душко Кнежевић дао новац функционеру владајуће ДПС, тадашњем градоначелнику Подгорице Славољубу Стијеповићу за финансирање кампање те партије на изборима 2016.

Кнежевић, који је осумњичен за малверзације вредне више стотина милиона евра, доставио је медијима снимак на коме се види како својевремено у својој кући у Зети предаје Стијеповићу 97.500 еура, донацију за кампању.

Стијеповић је након тога осумњичен за помагање у прању новца, а владајућа ДПС и њен председник Мило Ђукановић признали да је Кнежевић донирао новац за ту партију.

Агенција за спречавање корупције (АСК) утврдила је да је ДПС прекршила закон, наложила тој партији да новац врати у буџет и казнила је са максималном новчаном казном од 20.000 еура.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер