| Хроника | |||
Црна Гора и Косово интензивирају дипломатске односе |
|
|
|
| среда, 18. фебруар 2009. | |
|
ПОДГОРИЦА – Црногорска влада задужила је Министарство иностраних послова да са Косовом успостави дипломатске односе, објављено је у годишњем извештају о реализацији документа ИПАП, пишу подгоричке „Вијести”. Реч је о документу који се односи на учинак Црне Горе у приближавању НАТО-у, који је влада усвојила почетком године. У документу се наводи да су у току и разговори представника Црне Горе и Косова око отварања новог путног правца и изградње два заједницка гранична прелаза. Лист је подсетио да је Влада Црне Горе 9. октобра прошле године једногласно донела одлуку о признању Косова као независне и суверене државе и да је МИП задужен да успостави односе са том државом. Интензивније односе Подгорице и Приштине најавили су косовски званичници још почетком децембра прошле године. Хашим Тачи je најавио да ће у блиској будућности бити отворена амбасада Косова у Подгорици и да очекује да ће Црна Гора ускоро успоставити дипломатско представнитво у Приштини, навеле су „Вијести”. Лист је додао да је „косовски председник Фатмир Сејдиу био је прецизнији” и саопштио „да ће Косово почетком ове године отворити амбасаду у Подгорици”. На те најаве почетком јануара реаговао је црногорски председник Филип Вујановић који је казао да пре успостављања дипломатских односа са Приштином треба признати црногорску мањину на Косову и обезбедити услове за повратак неалбанског становништва из Црне Горе у ту државу. У Владином документу, међутим, таквих услова нема, примећују „Вијести”. У извештају се као приоритети сарадње са Косовом за период 2008/09. наводе развијање сарадње са УНМИК/Косовом. Планиран је и наставак разговора с УНМИК/Косовом о утврђивању локације и динамике изградње заједничког граничног прелаза Кучиште (на путу Мурино-Чакор-Пећ) и стварање услова за отварање тог путног правца. Једна од активности је и наставак разговора са УНМИК/Косовом о утврђивању локације и динамике изградње заједничког граничног прелаза на путном правцу Рожаје-Кула-Пећ. У владином документу се наводи да је пројекат за тај гранични прелаз урдила Европска унија. Осим контаката око изградње граничних прелаза и отварања новог путног прелаза, пишу „Вијести”, у наредном периоду биће интензивирана и сарадња црногорске полиције и нових снага безбедности Косова, посебно у спречавању прекограничног криминала и борбе против трговине наркотицима. (Танјуг)
|