четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црна Гора: Бурне реакције на изјаву амбасадора Француске у Подгорици поводом инцидента на Цетињу када је група грађана покушала да спречи Јакова Милатовића да одржи конвенцију
Хроника

Црна Гора: Бурне реакције на изјаву амбасадора Француске у Подгорици поводом инцидента на Цетињу када је група грађана покушала да спречи Јакова Милатовића да одржи конвенцију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. март 2023.

 Различите су реакције у Црној Гори на изјаву амбасадора Француске у Подгорици Кристијана Тимонијеа поводом инцидента на Цетињу када је група грађана покушала да спречи председничког кандидата порета Европа сад Јакова Милатовића да одржи конвенцију.

Француски амбасадор у Подгорици Кристијан Тимоније оценио је, коментаришући инцидент на Цетињу, да је та врста фашистичке агресије против не само европских вредности, вец́ и основних људских вредности.

„Недипломатска, антиевропска и увредљива за Цетињане и Црну Гору“, казао је данас за Тимонијеву изјаву дугогодишњи дипломата и бивши амбасадор Црне Горе у Вашингтону Небојша Калуђеровић.

Калуђеровић је за Побједу поручио да треба очекивати да Министарство спољних послова Црне Горе хитно позове амбасадора Тимонијеа на разговор.

Калуђеровић је поручио да се таква изјава не очекује од једног страног представника.

„Живимо у периоду поремећених вредности, али и у таквим условима изјава француског амбасадора Тимонијеа о фашистичкој агресији током протеста групе грађана на Цетињу поводом доласка на промоцију председничког кандидата Милатовића, а у којем је била слободно изражена, рекао бих, сасвим исправна воља слободних грађана Цетиња, не очекује се од једног страног представника, одакле год он долази. И колико се сећам, није му први пут да себи дозвољава сличне испаде“, рекао је Калуђеровић.

Са друге стране, директорица Центра за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ), Милка Тадић Мијовић је казала да произвољно тумачење и извртање изјава поводом насиља и свега што се десило председничком кандидату Јакову Милатовићу на Цетињу је забрињавајуће, а посебно брине покушај правдања насиља.

Коментаришући оптужбе на рачун француског амбасадора Тимонијеа, да је цео град назвао фашистичким, она је казала да нико није говорио ни о граду ни о Цетињу, већ о покушају да се једном кандидату забрани конвенција.

„Бојим се да многи препознају само екстремизам оног другог у Црној Гори. Шокирана сам правдањем онога што се на Цетињу десило кандидату за председника Јакову Милатовићу, као и количином лажних вести које се пласирају да би се скренула пажња са тог догађаја“, рекла је Тадић Мијовић.

Након реакције градоначелника Цетиња Николе Ђурашковића, који је амбасадора позвао да се извине грађанима Цетиња, Тимоније је јуче одговорио да се његова изјава није односила на грађане тог града, него је имала за циљ одбрану општих принципа који важе пођеднако у Паризу, Цетињу, или било где у демократском свету.

„То је принцип слободе говора и окупљања. Познајем и поштујем историјску, антифашистичку борбу Цетиња, коју би и данас морале да поштују све стране пођеднако“, поручио је амбасадор Француске.

Ђурашковић је у отвореном писму амбасадору навео да приликом инцидента на Цетињу није видео никакав физички обрачун, али и „да је веровао да Тимоније не може кроз појединачни инцидент таргетирати град у фашистичком контексту“.

Реаговала је и Тамара Брајовић, саветница актуелног председника и председничког кандидата ДПС-а ;Мила Ђукановића, која је поручила да у мору дезинформација, спинова и лоших намјера, „сви морамо пажљиво промислити пре него нечему дамо квалификацију или ставимо у контекст фашистичке агресије“.

Кандидат Покрета Европа сад Јаков Милатовић је нападнут у петак увече на Цетињу, када је око 50 грађана, покушало да га спречи да уђе у салу у којој се одржавао предизборни скуп. Полиција је саопштила да је „спречила теже последице и омогућила да се скуп одржи“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер