четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > CNN: Владимир Путин развио и стратегију - дестабилизовати и поделити НАТО
Хроника

CNN: Владимир Путин развио и стратегију - дестабилизовати и поделити НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. новембар 2015.

 “Мирна глава“ која је спречила НАТО од продубљивања Хладног рата са Совјетским савезом је разбијена, пише ЦНН.

Деценије опрезне дипломатије након криза које су трајале 50-их, 60-их и 70-их година, Турска је жртвовала у неколико секунди.

У тим тренуцима у којима је Турска оборила руски војни авион, руски председник је такође развио и стратегију: дестабилизовати и поделити НАТО, пише ЦНН.

Како се наводи, то је довело до још једног жртвовања. Свака могућност да се брзо оконча рат у Сирији је ишчезла.

Како пише ЦНН, Путин покушава да дестабилизује НАТО годинама. Било да је реч о лету руских авиона изнад Балтика, дестабилизација Украјине или анексија Крима, он је провоцирао алијансу.

"Тада су чланови алијансе стајали чврсто као један“, пише ЦНН.

Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је одмах након инцидента са руским авионом изјавио да НАТО подржава територијални интегритет Турске.

Ипак, немачки и чешки званичници изразили су да су изненађени акцијом Турске, док је амерички председник Барак Обама изјавио да Турска “има право да брани свој ваздушни простор“ и најавио разговор са турским председником Ердоганом.

Председници САД и Француске, Барак Обама и Франсоа Оланд су ургирали на Русију да је боље да се придружи њиховој коалицији у бомбардовању положаја ИД у Сирији.

Како наводи ЦНН, то је постало више вероватно након што су и Русија и Француска претрпеле терористичке нападе у којима је било много жртава.

Поједини аналитичари су навели да је то био редак случај у међународној дипломатији и моменат када се учинило да би Русија могла да промени страну по питању подршке Башару ал-Асаду.

“Међутим, Ердоган је прокоцкао ту шансу. Ердоганови партнери сада на њега гледају као на нестабилан елемент. Он је цео сто са картама дигао у ваздух“, наводи ЦНН.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер