Хроника

ЦНН: Више Американаца би гласало за муслимана или атеисту него за Сандерса

Штампа
четвртак, 27. фебруар 2020.

Доналд Трамп био је популистички аутсајдер који је прекршио сва правила политике, наводи ЦНН и додаје да га није било брига за републиканску странку.

Трамп није покушао да створи широку коалицију, Међутим, његова база га је волела, чак и пошто је естаблишмент странке упозоравао да ће бити катастрофалан кандидат.

Сада многи гледају репризу истог сценарија уз успон Бернија Сандерса. Нема сумње да је овај аутсајдер изградио популистички покрет и покренуо расправу унутар Демократске странке одлучно улево, наводи ЦНН.

Његове присталице страствено и брзо осуђују естаблишмент демократа. Након два кокуса и једног прелиминарног избора Берни Сандерс је главни кандидат демократа, иза кога Џо Бајден заостаје у истраживањима јавног мњења.

Сада је његов тренутак, наводи ЦНН. Али да ли Берни може да победи?

Будући да је питање број један за демократе једноставно: победити Трампа, занимљиво је да је према јануарској анкети ЦНН-а 45 одсто демократа сматрало да би Бајден имао веће шансе да победи Трампа у новембру, док је Сандерс заостајао са 24 процената.

Као што је Пит Хемби написао у "Венити феру", уместо да постављате питање да ли Сандерс неће бири изабран, поставите друго питање: Шта ако је Сандерс заправо НАЈБОЉИ кандидат демократа?"

То би сада могло да звучи као чаробно размишљање, али Хемби објашњава да у доба Трампа, хиперподела на две странке, институционалног неповерења и друштвених мрежа, Сандерс би могао да се сматра кандидатом који је прилагођен да се суочи са Трампом ове године, наводи ЦНН.

Берни је политичка славна особа: људи знају за шта се залаже и у добром и у злу. Аутентичан је и доследан поводом сопствених демократских социјалистичких ставова. Али много тога сугерише да се ти ставови изражавају боље у поларизованим демократским примарним, него на општим изборима.

ЦНН наводи идеолошке поделе у Демократској странци. На површини, странка је у основи равномерно подељена између либерала и умерених, али ако се ископа мало дубље, види се према истрази Пјуа, да се само 15 одсто демократа идентификује као врло либерално.

Поред тога, 32 одсто њих себе описују као либералне, 38 процената као умерене и 14 одсто као делимично конзервативне. То није крајње лева странка, упркос младоликој енергији надахнутој Сандерсовим обећањима о бесплатној здравственој заштити и бесплатним факултетима, наводи ЦНН.

Према последњем истраживању Галупа, што се тиче укупног америчког бирачког тела, само 27 одсто Американаца се изјашњава да су демократе, 30 одсто себе описује као републиканце, а 42 процента се изјашњава да су независни.

Према Галупу, јасно се ставља до знања да је Америка и даље нација десног центра, 37 одсто Американаца себе назива конзервативнима, 35 процената умереним и само 24 процента либералним.

Сваком кандидату ће бити потребно да освоји гласове изван своје базе да би добио председничко место, а крајње леви кандидат ће вероватно имати додатног посла, наводи ЦНН.

Сада је Бернијев изборни аргумент исти као и Трампов - подстакнуће излазност повезујући се са бирачима радничке класе које је естаблишмент отуђио.

То би могло да се догоди, али приметно је да нови гласачи за које Сандерс тврди да су његови нису то учинили ни у три кокуса и на примарним изборима досад.

Затим је ту ознака "социјализам" - кишобран под којим живи демократски социјализам. То заиста није популарно. Галуп показује да више Американаца каже да би гласало за хомосексуалца, муслимана или атеистичког председника него за социјалисту.

Постоји разлог зашто се Трампов тим противи социјализму и жели да му противкандидат буде Сандерс, наводи ЦНН.

Можете тврдити да Американци гласају за аутентичност, а не за идеологију и то је фер поента у Трамповој ери. Крајње питање: Може ли Берни победити? Свакако, све је могуће, није исто што и вероватно.

Доналд Трамп је историјски непопуларан председник упркос снажној економији у земљи, али много тога може да се догоди пре новембра.

Берни Сандерс је изградио покрет и у замаху је, али постоји доста рационалних разлога да се сматра да је номинација демократског социјалисте у земљи десног центра прави ризик и да би могла Доналду Трампу донети други мандат, наводи ЦНН.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]