Хроника

CNN: У току кампање за председничке изборе у САД високо позиционирани саветници Доналда Трампа су били константно на вези са Русима

Штампа
среда, 15. фебруар 2017.

 Скандал који потреса Белу кућу никако не јењава, а нови докази о руском утицају на администрацију Доналда Трампа поново пуне медијске натписе.

Извештај који је објавио “Њујорк тајмс“ објављен је само 24 сата након што је саветник за националну безбедност Мајкл Флин поднео оставку због контакта са руским амбасадором у Вашингтону док још није ступио на дужност.

“Нујорк тајмс“ цитира четири тренутна и бивша америчка обавештајца, који су остали анонимни, а који тврде да до сада нису нашли доказе у пресретаним разговорима званичника Трампове кампање и руских обавештајаца о утицају на председничке изборе у Трампову корист. Међутим, они заправо не објашњавају о чему су ти контакти били.

ЦНН пише да су високо позиционирани саветници тадашњег председничког кандидата Доналда Трампа “били константно на вези у току кампање са Русима, познатим америчким обавештајним службама“.

Упркос непоузданости, ови извештаји прете Трамповој администрацији на неколико нивоа, пише “Гардијан“.

Извештаји су потпуно у супротности са оним што је рекао портпарол Беле куће Шон Спајсер, који је у уторак поновио да у кампањи није било контакта између Трампа и руских званичника. Прошлог месеца, Трамп је такође демантовао те тврдње.

Такође, ове медијске објаве стављају већи притисак на вођство републиканаца да поведе саслушање о руским утицајима, које је и обећано, али никако није спроведено.

Извештаји, такође, представљају знак да ће обавештајне службе радо да наставе интензивно да траже пукотине у Трамповој администрацији, стварајући изузетан ризик Белој кући ако би покушала да угаси истраге у дослуху са Москвом које наводно спроводи неколико агенција.

Ови извештаји такође дају одређену тежину извештају који је објавио ФБИ, односно бивши агент МИ6 Кристофер Стил.

Једини Трампов човек који је именован у извештају “Њујорк тајмса“ као неко ко је имао контакте са Русима је Пол Манафорт, који је био менаџер кампање неколико месеци прошлог лета. Он је претходно радио и као саветник бившег украјинског председника Виктора Јануковича.

Манафорт је наводно демантовао контакте.

“Никада нисам намерно разговарао са руским обавештајцима, и никада нисам био умешан у нешто у вези са руском владом или Путиновом администрацијом или било чим што је данас под истрагом“, рекао је он.

“Није као да ти људи носе значке на којима пише ’Ја сам руски обавештајац’“, додао је Манафорт.

Он међутим није желео да да коментар за “Гардијан“.

Трампову кампању напустио је у августу, након што су наводи о његовим активностима у Украјини избили на површину. Отприлике истовремено, представници кампање дистанцирали су се и од Картера Пејџа, којег је Трамп претходно назвао саветником, након што су се појавили наводи да је Пејџ имао контакте са неким Путиновим људима.

Пејџ је наводе назвао “потпуним смећем“.

Овај извештај изазвао је наравно и бес међу присталицама и бившим сарадницима у кампањи Хилари Клинтон.

“Волео бих да ФБИ објасни зашто су слали позиве Клинтоновој, али не и за ово“, рекао је бивши менаџер кампање демократске кандидаткиње Роби Мук.

Њен бивши портпарол је на свом Твитер налогу написао: “Све што смо сумњали у току кампање се показује као тачно. Ово је колосалан скандал“.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]