четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > CNN: Сирија – потенцијално место за ескалацију сукоба између Русије и Запада
Хроника

CNN: Сирија – потенцијално место за ескалацију сукоба између Русије и Запада

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2015.

Протеклих недеља сва пажња је усмерена на небо изнад Сирије, које представља потенцијално место за ескалацију сукоба између Русије и Запада, пише CNN.

Генрални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг упозорио је Русију да ситуацију схвати озбиљно и одговорио тиме што је повећао снаге НАТО-а, укључујући и у Турској.

“НАТО је спреман и може да брани своје савезнике, укључујујући и Турску од било каквих претњи... У Сирији имамо проблем са ескалацијом руских војних активности. Ово се посебно односи да недавни улазак руског ваздухопловства у ваздушни простор НАТО-а“, рекао је Столтенберг.

На почетку рата, војно ваздухопловство Сирије успело је да искористи своју надмоћ како би бомбардовало побуњеничке положаје, али су различити догађаји утицали на статус сиријске војске и руске интервенције која је постала важна за Асадов режим, наводи CNN.

Прво, рат је, како се наводи, премештен у урбане делове где је тешко направити било какве тактичке акције, али и даље није ретко да сиријски хеликоптери испусте барел бомбе. Друго, већина сиријских ваздушних база и за авионе и за хеликоптере је уништена, што је имало највећи утицај на Асадове снаге.

САД и савезници су почели са бомбардовањем овог региона у августу 2014. године. Са САД у коалицији су и Бахреин, Јордан, Катар, Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати и Велика Британија. Друге земље, као што су Француска и Турска, такође нападају Исламску државу али изван званичне коалиције, док су Холандија и Аустралија своје акције усмериле на Ирак.

Са толико актера у Сирији, као што су Иран, Турска, коалиција предвођена САД, а сада и Русија, поставља се питање комуникације, пише CNN.

У децембру 2014. ирачке шиа снаге објавиле су информацију да САД и Иран воде разговоре о томе како да се организују и одговоре да претње ИД у Багдаду и другим ирачким градовима.

За Иран, руска интевенција је добродошла.

Иран је саопштио да се спрема за копнену офанзиву над Хезболахом, тако да би Руси овоме помагали из ваздуха, наводи CNN.

Званичници САД остали су затечени због мањка комуникације са Москвом, те наводе да су им Руси дали само сат времена упозорења пре првог напада руских снага у Сирији.

Међутим, руски улазак у турски ваздушни простор, за који Руси кажу да је био случајан, а НАТО третира као непријатељски акт, повећали су знатно улог.

Турска је већ свесна чињенице да, упркос Ердогановој посети Москви у семптембру, није било индиција да ће Русија кренути са ваздушним нападима.

Ердоган је због тих догађаја навео да “било какав напад на Турску значи напад на НАТО“.

У међувремену, Пентагон је саопштио да је преусмерио два своја авиона изнад Сирије како би избегли контакт са руским летелицама.

САД и Русија почеле су преговоре о “безбедности узајамних летова“ али још није постигнут никакав договор.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер