четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чланови Конгреса САД оштро критиковали Трампа: Стао пред Путина и окривио САД за руску агресију; Трамп: Две највеће светске нуклеарне силе морају да се слажу
Хроника

Чланови Конгреса САД оштро критиковали Трампа: Стао пред Путина и окривио САД за руску агресију; Трамп: Две највеће светске нуклеарне силе морају да се слажу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. јул 2018.

Хелсинки -- Истакнути републикански и демократски чланови Конгреса САД оштро су критиковали председника Доналда Трампа.

Како наводе, Трамп није упутио снажно упозорење руском председнику Владимиру Путину о мешању у америчке изборе.

Трамп је заправо, оцењују они, послао Москви поруку о слабости САД, преноси Ројтерс.

"Председник Трамп је пропустио прилику да Русију одлучно учини одговорном за мешање 2016. и да упути снажно упозорење у вези са будућим изборима. Такав одговор председника Трампа ће Русија видети као знак слабости и то ће створити далеко више проблема него што ће их решити", изјвио је сенатор Линдзи Грејем, високи члан Републиканске партије и члан Комитета Сената за оружане снаге. 

Она је тим речима коментарисала Трампове изјаве на данашњој заједничкој конференцији за новинаре са Путином после самита у Хелсинкију. 

Трамп је данас, стојећи поред Путина пред новинарама, рекао да нема разлога да сматра да је Русија хаковала америчке изборе 2016. како би њему помогла да победи и истакао да је Путин "изузетно снажно то данас порекао".

Лидер демократа у Сенату Чарлс Шумер рекао је да је Трампов приступ у Хелсинкију данас био без преседана за једног лидера САД. 

"Да председник САД стане на страну председника Путина против спровођења америчког закона, америчких војних званичника и америчких обавештајних служби је несмотрено, опасно и доказ је слабости", оценио је Шумер. 

Још један републикански сенатор Џеф Флејк окарактерисао је Трампове речи као "срамотне". 

"Никад нисам ни помислио да ћу доживети дан када ће наш амерички председник стати поред руског председника и окривити САД за руску агресију. То је срамотно", закључио је Флејк. 

Предстсавник Џими Гомез је рекао да Трамп наставља да продаје САД Путину и Русији, "не успети да браниш САД је на граници издаје", рекао је Гомез. 

Трамп је рекао да је истрага специјалног тужиоца Роберта Мулера о наводном руском мешању у америчке председничке изборе 2016. била "катастрофа" за САД и да је допринела раздвајању две земље. 

Поновио је да није било никаквог дослуха између његовог изборног штаба и Руса и да је он победио на изборима на потпуно фер начин. 

Он је рекао да му је Путин врло чврсто негирао да је било икаквог мешања у америчке изборе. 

Упитан на конференцији за новинаре да ли оптужује Русију за лоше везе између две земље Трамп је одговорио: "Сматрам обе земље одговорним. Мислим да су САД биле глупе" због спровођења те истраге. 

Бивши шеф ЦИА Џон Бренан, на том месту од 2013. до 2017, оценио је да је понашање Трампа у Хелсинкију било "ништа мање од акта издаје". 

"Не само да су Трампове речи биле имбецилне него је потпуно у Путиновим рукама. Републиканци патриоте где сте", написао је Бренан.

Трамп одговорио на критике конгресмена: Као две највеће светске нуклеарне силе, морамо да се слажемо

Суочен с оштрим критикама у својој земљи због одбијања да јавно оптужи Русију за мешање у америчке изборе после састнака с руским председником Владимиром Путином, председник САД Доналд Трамп написао је да две суперсиле "морају да се слажу".

 

У Твитер поруци послатој из председничког авиона на путу назад за САД, Трамп је написао "Као што сам рекао данас и много пута раније, имам ОГРОМНО поверење у МОЈЕ обавештајне људе". 

"Међутим, ја такође увиђам да бисмо изградили бољу будућност не можемо искључиво да се усредсредимо на прошлост - као две највеће светске нуклеарне силе морамо да се слажемо", додао је Трамп у твиту. 

Трамп је три сата разговарао с Путином у Хелсинкију после чега су имали заједничку конференцију за штампу на којој Трамп није оспоравао деманти руског председника да се Русија на било који начин мешала у америчке председничке изборе.

Америчке обавештајне агенције једногласно су закључиле да се Русија мешала у председничку кампању 2016. године, највероватније да ослаби Трампову демократску ривалку Хилари Клинтон.

Републикански чланови Конгреса оштро су критиковали изјаве Трампа после разговора с Путином, оценивши да није бранио америчке интересе.

(Бета)

Видети још: У Хелсинкију одржан самит Владимира Путина и Доналда Трампа; Трамп: Односи САД и Русије побољшани током самита; Путин: Састанак први корак ка побољшању односа двеју земаља 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер