петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦИА ипак поседује снимке испитивања једног од организатора напада Ал Каиде од 11. септембра
Хроника

ЦИА ипак поседује снимке испитивања једног од организатора напада Ал Каиде од 11. септембра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. август 2010.

ВАШИНГТОН – Америчка обавештајна служба ЦИА поседује снимке испитивања у тајном затвору те службе у иностранству једног од организатора терористичког напада Ал Каиде на САД 11. септембра 2001, рекли су бивши и садашњи званичници ЦИА.

Верује се да су две видеокасете и једна аудио касета с испитивањем Рамзија Биналшибха једини преостали снимци направљени у тајним затворима ЦИА. Снимци би могли да утичу на суђење оптуженим члановима Ал Каиде, али и да укажу на природу рада ЦИА.

Када је ЦИА уништила 92 видео касете испитивања оперативаца Ал Каиде Абуа Зубајдеха и Абда ал-Наширија, који су мучени водом 2005, званичници су веровали да у избрисани сви трагови испитивања.

Званичник америчког министарства правде који већ истражује да ли је уништавање касета са Зубајдехом и ал-Наширијем било незаконито, сада испитује зашто постојање касете с Биналшибхом није обелодањено. Влада САД је два пута федералном судији рекла да те касете не постоје.

Снимци показују како је Биналшибх 2002. био испитиван у објектима близу мароканске престонице Рабата који је користила ЦИА, рекло је неколико бивших и актуелних званичника САД који су тражили да остану анонимни будући да снмици и даље представљају добро чувану тајну.

Један запослени је 2007. године пронашао кутију испод стола у центру ЦИА за борбу против тероризма и установио да се у њој налази видеокасета с испитивањем Биналшибха.

Постојање касета би могло да закомпликује напоре САД да суде Биналшибху (38) који се сматра једним од кључних оперативаца у нападу 11. септебра 2001. Ако се касете појаве на суђењу, могле би и да обелодане улогу Марока у програму борбе против тероризма познатом као Грејстон који је омогућио обавештајној служби САД да држи терористе у тајним затворима и пребацује их у друге земље.

Касете би могле и да укажу какво је првих месеци заробљеништва било метално стање Биналшибха који је касније лечен од шизофреније. Адвокати одбране су тражили медицинске извештаје како би се установило да ли га је притвор у центрима ЦИА учинио ментално нестабилним.

ЦИА је својевремено умањивала значај видео касета наводећи да снимци нису направљени у оквиру програма притварања те службе и да не приказују испитивања која су спроводили њени агенти.

Затвор близу Рабата је међутим финасирала ЦИА, а водили су га Мароканци, рекао је један бивши званичник. ЦИА је могла да уводи и изводи заробљенике и надгледа испитивања, док је званично контролу имао Мароко.

Званичници кажу да у Мароку нису примењиване грубе методе испитивања, већ да је та замља била пролазна станице у којој су притвореници неко време задржавани. „На снимку се види човек који седи у соби и одговора на питања”, рекао је званичник САД упознат с програмом.

Биналшибх је заробљен 11. септембра 2002. и одмах испитиван у објекту ЦИА у Авганистану. Бивши званичници те службе су рекли да је Биналшибх одмах показао знаке менталне нестабилности што се с временом погоршавало.

Откада је 2006. смештен у затвору у заливу Гвантанамо, Биналшибх је постајао све непредвидљивији. Према судским документима, њему се привиђају ствари, а верује да му ЦИА намерно тресе кревет и ћелију. Такође има осећај као да нешто пуже по њему, има нервозне тикове и често се опсесивно чеше.

Биналшибх и други оптужени за напад 11. септембра отворено су признали своје улоге у њему. Они су тражили да признају кривицу, што би скратило суђење и скоро извесно утицало на то да се видео касете не појаве на суду.

(Бета-АП)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер