четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Четири велике српске банке у вечном стечају?
Хроника

Четири велике српске банке у вечном стечају?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. новембар 2010.

Инвестбанка, Беобанка, Југобанка и Београдска банка су у стечају осам година, а стечајна управа наплатила свега 3,8 одсто потраживања.

Стечајеви Инвестбанке, Беобанке, Југобанке и Београдске банке до сада су Србију коштали око 50 милиона евра, а и данас те банке плаћају све трошкове као да нормално раде, од пореза на додату вредност (ПДВ), пореза на имовину, грађевинско земљиште до плата запосленима, изјавио је директор Агенције за осигурање депозита Милорад Џамбић.

Џамбић је навео да су на дан отварања стечаја, укупна потраживања те четири велике банке од око 2.300 дужника износила 9,5 милијарди евра, а од отварања стечаја до октобра 2010. те банке су наплатиле 21,7 милијарди динара или свега 3,8 одсто од укупних потраживања, рекао је Џамбић у најновијем броју Економист магазина.

Наплатом потраживања од правних и физичких лица, продајом покретне и непокретне имовине, приливима од закупа и рефундације, приливима од камата на орочена средства, четири банке у стечају уновчиле су стечајну масу у износу од 37 милијарди динара, а од овог износа 189 милиона евра је пренето држави као повериоцу првог исплатног реда.

Џамбић је рекао да иако је прошло скоро осам година од покретања стечаја тих банака, могуће је да ће поступак потрајати још толико, указујући да је од некадашње имовине тих банака продато више од 130.000 квадрата пословног простора за око 10 милијарди динара.

"Окончање тог поступка не зависи од Агенције као стечајног управника. Стечајни поступци Београдске банке и Југобанке су изузетно комплексни, јер су обе пословале преко агенција у Њујорку, а Београдска банка и преко једне на Кипру", објаснио је Џамбић.

Зато је извесно да ће се прво окончати стечајни поступци Инвестбанке и Беобанке, наговестио је он, указујући да је њихов највећи поверилац Београдска банка у стечају, која у укупним потраживањима Беобанке учествује са више од 50 одсто, а код Инвестбанке са више од 76 одсто.

"Завршетак стечаја Беобанке и Инвестбанке зависи и од наплате дугова од предузећа у реструктурирању и великих компанија, које су у надлежности Агенције за приватизацију и судова. По том основу четири велике банке потражују од 853 предузећа око 2,3 милијарде евра”, прецизирао је Џамбић.

Према нејговим речима, све што је зависило од те агенције као стечајног управника она је и одрадила, пред надлежним трговинским судовима, испитано је 13.688 пријава и повериоцима су призната као основана потраживања од око 600 милиона евра, оспорено је око 4,8 милијарди евра, а још се воде 122 судска поступка за потраживања већа од 800 милиона евра.

С друге стране, четири велике банке у стечају исплатиле су око 189 милиона евра држави као највећем повериоцу по основу старе девизне штедње и 1,4 милијарде динара по основу штедње и платног промета грађана.

Џамбић је казао да је у четири банке у стечају запослено 180 радника, који месечно у просеку примају око 55.000 динара и предочио да сва средства стечајне масе припадају повериоцима, па су, сходно закону, формирани одбори поверилаца који редовно заседају и дају мишљења на сва важна питања током спровођења стечајног поступка.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер