четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Четири могућа сценарија после "Брегзита"
Хроника

Блиц: Четири могућа сценарија после "Брегзита"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2016.

Након што је Велика Британија изгласала излазак из Европске уније, сви се питају шта ће бити сутра и које ће последице ова историјска одлука британског народа имати на Европу и свет.

Британија је прва земља која напушта европску породицу и сада је настала велика неизвесност.

Према члану 50. Лисабонског уговора, који регулише излазак неке државе из Уније, спомиње се рок од две године о преговорима о детаљима изласка. Који су најгори могући сценарији након Брегзита?

Bregzit

1. Распад Европске уније

Након резултата британског референдума могло би да се догоди да се и неке друге земље ''охрабре'' за излазак из Уније. Данас су се већ огласили вође деснице у Холандији и Француској па су позвали да и они одрже референдум о изласку из ЕУ у својим земљама.

– Желимо сами да будемо задужени за своју земљу, за свој новац, своје границе и своју имиграциону политику – рекао је холандски десничар Герт Вилдерс.

Стручњаци су предвиђали да би у случају Брегзита позиви на референдум могли да постану све чешћи и у Данској и Шведској.

2. Распад Уједињеног Краљевства

Иако је на првом референдуму у септембру 2014. о независности Шкотске изгласан останак у Уједињеном Краљевству, тај референдум би након изгласаног Брегзита могао да се понови.

Да би могло да дође до новог референдума, истакла је и премијерка Никола Струџон.

Осим Шкотске, у питању је и одлазак Северне Ирске. У тој је земљи водећа унитаристичка странка која жели да остане део Велике Британије заговара Брегзит, док главна националистичка странка "Синн Феин" жели останак у Европској унији.

Стога су из "Синн Феина" најавили да ће у случају да Велика Британија изгласа излазак из ЕУ, да спроведу референдум за ирско уједињење.

3. Крах финансијских тржишта

Одмах након резултата референдума реаговале су и берзе. На европским берзама су цене деоница потонуле више од 8 посто, а под највећим притиском је банкарски сектор. ФТСЕурофирст индекс 300 водећих европских деоница био је у 9.30 сати у минусу 8,5 посто, на 1244 бода.

Лондонски ФТСЕ, франкфуртски ДАX и париски индекс ЦАЦ били су у 9.30 сати на губитку између 6,6 и 9,5 посто.

Овакав пад цена деоница није забележен, кажу аналитичари, од пропасти америчке инвестиционе банке "Лехман Бротхерс" у 2008. години, што је претходило глобалној финансијској кризи.

Победа Брегзита довела је до стрмоглавог пада фунте чија је вредност пала најниже у последњих 31 годину! Фунта је пала за скоро девет одсто и сада се налази на 1,34 долара, вредност незабележена од 1985. Како је победа Брегзита била све извеснија, фунта је настављала да пада.

"Цробеx" Загребачке берзе пали су више од 1 посто, уз знатно већи промет него претходних дана, па тако прате пад индекса на светским берзама након што су се Британци на референдуму изјаснили за излазак из Европске уније.

Напуштање Европске уније изазваће раздобље неизвесности док Британија преговара око трговине и бројним осталим питањима. Британија би могла да има смањени приступ европском тржишту и биће неизвесности око британских трговинских односа, не само са ЕУ, већ и другим земљама.

– Лондон је финансијски главни град. Није познато колико ће бити способан да спроводи све светске финансијске трансакције. Овде није реч само о Европи или само о Британији, већ о глобалном финансијском систему – рекао је Борис Шлосберг из консултантске компаније "БК Ассет Манагемент", пише ЦНБЦ.

4. Утицај на тржиште валута

Након изгласавања изласка Британије из Европске уније, фунта је на међународним девизним тржиштима потонула за више од 10 посто према долару, на најниже нивое од 1985. године, док су јен и франак снажно поскочили јер су улагачи окренули тим сигурним уточиштима за капитал у турбулентним временима. У каснијем трговању се фунта донекле стабилизовала, па се њоме трговало по 1,3666 долара.

- Вратили смо се у 1985. годину. У року од шест сати курс фунте потонуо је 10 посто. То је доиста невероватно, а излазак Британије из ЕУ довешће до егзистенцијалне кризе за Европу - казао је Ник Парсонс, валутни стратег у НАБ-у.

Евро је у једном тренутку поскочио више од осам посто, на 83,15 пенија, а неки тржишни стручњаци чак предвиђају да би следећих месеци могло да дође до паритета две валуте. У таквом је стању швајцарски франак, традиционална валута, уточиште у коју улагачи склањају капитал у неизвесним временима, поскочио је на највише нивое у готово годину дана према евру и на највише према јену у протекле више од две године.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер