петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чешки парламент изгласао неповерење влади
Хроника

Чешки парламент изгласао неповерење влади

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. март 2009.

После бурне четворочасовне дебате посланички дом чешког парламента изгласао неповерење влади премијера Мирека Тополанека. Чешки премијер Мирек Тополанек оценио је да пад његове владе технички неће угрозити председавање Чешке Европском унијом, али да ће ослабити способност Прага да у име Уније налази компромисна решења.

"Пад владе неће технички угрозити наше председавање, јер су наши чиновници способни да обаве посао, ваљда чак и без нас политичара", казао је Тополанек чешкој телевизији. Он је, међутим, упозорио да ће пад владе угрозити способност Чешке да на челу Уније договара компромисе. "ЕУ се навикла да као председавајућа земља преговарамо оштро. Сада ће та позиција бити слабија", казао је Тополанек.

Посланички дом чешког парламента изгласао је неповерење мањинској влади десног центра, која по уставу сада мора да поднесе оставку. Изгласавањем неповерења задат је ударац премијеру Миреку Тополанеку усред шестомесечног председавања Чешке Европској унији. Влада ће, међутим, остати све док председник Вацлав Клаус не именује нову администрацију или до избора, јавља Ројтерс. Главне партије у влади и опозицији не искључују могућност одржавања превремених избора, пре редовних избора предвиђених за средину 2010. године.

Тополанек је одмах после гласања, у коме је опозициона левица захваљујући отпадницима из владајуће коалиције нашла неопходан 101 глас да обори владу, најавио да ће поступати у складу с Уставом и поднети оставку председнику Вацлаву Клаусу. "Надам се да ће председник Клаус поступити у складу с обичајима и поново ми поверити да пробам да саставим нову владу", рекао је Тополанек.

Лидер опозиционе Чешке социјалдемократске странке Јиржи Пароубек има другачије представе како би требало да поступи шеф државе и предложио је да Тополанекова влада у оставци доврши председавање ЕУ до краја јуна, а затим да земљу до ванредних парламентарних избора у јесен води чиновничка влада.

Главна жртва пада владе у Чешкој биће Лисабонски споразум зато што са ванредним парламентарним изборима тај кључни споразум о реформи европских институција, који према уверењу моћних чланица ЕУ представља услов за проширење Уније и на западни Балкан, има сада минималне шансе да у Чешкој буде ратификован до краја године.

Према чешком уставу, влада мора да поднесе оставку кад јој парламент изгласа неповерење. Ово је пети пут да опозиција од 2006. године покушава да изгласа неповерење влади. Главна замерка су слаби резултати у решавању тешке економске ситуације.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер