четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Цесид: Николићево име остаје на листићу
Хроника

Цесид: Николићево име остаје на листићу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. мај 2012.

Евентуална одлука председничког кандидата Томислава Николића о повлачењу била би само симболички могућа, јер ће његово име остати на листићу, каже Марко Благојевић програмски директор Цесида. Таква одлука није правно могућа, сматра професор Факултета политичких наука Милан Јовановић.

Програмски директор Цесида Марко Благојевић изјавио је да председнички кандидати могу да повлаче кандидатуре само пре првог круга избора и да би евентуална одлука председничког кандидата Томислава Николића о повлачењу била само симболички могућа.

Благојевић је Танјугу рекао да кандидат не може званично да одустане од кандидатуре уочи другог круга председничких избора и објаснио да ту прилику сваки кандидат има пре првог изборног круга.

"Сада више нема ту прилику. Одустао он или не, политички, симболички, декларативно, његово име ће остати на листићу и грађани ће имати прилику да се изјасне о подршци њему у другом кругу", рекао је Благојевић.

Он је навео да је било примера у свету где постоје већински системи да између два изборна круга или након истека рока предвиђеног за одустајање од кандидатуре, кандидат умре и његово име остане на гласачком листићу, а грађани се налазили у апсурдној ситуацији да су одлучивали између живог и мртвог човека.

"Постоје неки тренуци у изборном поступку које није могуће занемарити, а у овом конкретном случају је чињеница да кандидат не може да одустане од кандидатуре између два изборна круга", напоменуо је Благојевић.

Благојевић је навео да све што у последњих неколико дана ради СНС не уме да објасни и да би утолико сматрао погрешним потезом да се Николић одлучи на повлачење кандидатуре, па макар симболички, декларативно, политички, с обзиром да ће његово име остати на гласачком листићу.

Благојевић је објаснио да је могуће да ће до великог дела бирачког тела допрети таква његова одлука, али и да може да се догоди да до неких не дође, да они гласају за њега и да се на крају догоди да ипак те изборе изгуби и то са много већом разликом.

Коментаришући тврдње напредњака о незаконитости избора, Благојевић је рекао да је у свим инстанцама превара у том обиму јако лако утврдљива.

"Све је могуће, ја само постављам питање како и где и на та два питања немам одговор. Немамо информације где се та крађа догодила, у ком сегементу и обиму изборног поступка", рекао је програмски директор Цесида.

Уз напомену да је на бирачким местима било доста контролора, Благојевић је рекао да не зна како им је та крађа тако олако могла да промакне.

"У свим инстанцама које мени падају на памет превара у том обиму је јако лако утврдљива, потребно је само да неко то жели да уради. Узмите записнике које имате, поредите их са записницима који су званично заведени и врло једноставно ћете утврдити да ли је настала превара и у ком обиму", рекао је Благојевић.

Милан Јовановић: Нема правног основа за повлачење

Истовремено, професор Факултета политичких наука Милан Јовановић каже да лидер Српске напредне странке Томислав Николић може да евентуално донесе политичку одлуку да одустане од кандидатуре за председника Србије, али да у правном смислу та могућност не постоји.

"У правном смислу одржаће се гласање за председника Србије у другом кругу, а Николић ако неће не мора да води кампању", рекао је Јовановић, који је био сарадник на изради више изборних закона.

Закон о избору председника републике, наиме, не оставља могућност да председнички кандидат повуче кандидатуру између првог и другог круга избора након утврђивања листе, осим када један од кандидата изгуби бирачко право, и у том случају се изборни поступак понавља.

Јовановић је рекао да је ипак, у интересу демократије у Србији, неопходно да се изборни органи изјасне о захтеву за поништавање избора и да се процени колико чврстим доказима да су избори били лажирани СНС располаже.

Он је подсетио да је у изборном процесу, односно раду изборних органа, учествовало више од 300.000 људи, односно око десет одсто бирачког тела које је изашло на изборе, и да је необично што одмах после три дана нису пријављени значајнији недостаци.

"Мораће се пружити веома валидни докази да би наши изборни органи и судови, као и међународне организације, прихватили тврдње СНС. Не верујем да ће то све бацити трајнију сенку на државне органе који ће бити формирани и да ће њихов легитимитет бити умањен", рекао је Јовановић.

Српска напредна странка сутра ће одлучити да ли ће њихов кандидат Томислав Николић наставити трку за председника Србије, односно да ли ће учествовати у другом кругу тиох избора, рекао је Николић новинарима.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер