субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Центар за квир студије: Већина припадника ЛГБТ заједнице у Србији против одржавања „Параде поноса“ у оваквом облику
Хроника

Центар за квир студије: Већина припадника ЛГБТ заједнице у Србији против одржавања „Параде поноса“ у оваквом облику

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. децембар 2014.

БЕОГРАД – Међу припадницима ЛГБТ популације не постоји сагласност о потреби одржавања Параде поноса и њеног жначаја за остваривање и унапређивање права тих особа, показало је истраживање које је спровео Центар за квир студије.

Резултати истраживања „ЛГБТ популација и Парада поноса” показали су да 29 одсто припадника подржава њено одржавање, 38 одсто њих начелно подржава параду, али не у облику каква је данас, седам одсто је неопредељено, а 26 одсто њих је против одржавања те манифестације.

Чланица истраживачког тима Маријана Стојичић навела је да припадници ЛГБТ популације који су активнији у цивилном сектору живе у већим градовима и имају отворенији однос са члановима породице чешће и подржавају Параду поноса.

„Они, углавном, најчешће одговарају да се на тај начин повећава видљивост ЛГБТ популације и да је то начин да се остваре права тих особа”, рекла је она у Културном центру Рекс.

Стојичић је додала да они који се противе одржавању те параде страхују за своју безбедност и сматрају да се на тај начин повећава нетрпељивост према ЛГБТ особама.

„Страх од насиља обележава егзистенцију ЛГБТ популације у Србији”, оценила је Стојичић.

Према њеним речима, 77 одсто припадника ЛГБТ популације наводи да је један од примарних циљева ЛГБТ организација заштита тих особа од насиља, а 65 одсто њих сматра да је најважније изборити се за социјална и економска права те популације и заштитити их на радном месту.

Стојичић је подвукла да је највећи број припадника ЛГБТ популације означио државу као главног кривца за претходна неодржавања Параде поноса, а мањи број њих сматра одговорним организаторе те параде и ЛГБТ организације.

Истраживање, које је подржала Фондација за отворено друштво Србија, спроведено је у периоду од јануара до априла 2014. године преко упитника и фокус група у Београду, Новом Саду и Нишу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер