петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Центар за истраживачко новинарство Србије: У Србији послује преко 1.100 фирми чије је власништво скривено у неком од пореских рајева
Хроника

Центар за истраживачко новинарство Србије: У Србији послује преко 1.100 фирми чије је власништво скривено у неком од пореских рајева

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. мај 2016.

У Србији тренутно послује преко 1.100 фирми чије је власништво скривено у неком од пореских рајева широм света, објављено је данас на веб страници Центра за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС).

Картинки по запросу ЦИНС

У тексту под насловом "У Србији 334 предузећа из земаља са црне листе ЕУ" наводи се да Европска унија уводи регистар крајњих власника фирми, како би спречила избегавање плаћања пореза и прање новца преко оф шор зона, што ће у будућности имати последице и по Србију.

Пословање фирми регистрованих у оф шор зонама није нелегално, али се оне често злоупотребљавају за прикривање имовине, избегавање плаћања пореза и прање новца.

Европска унија (ЕУ) је због тога саставила црну листу оф шор земаља, на основу информација које су јој достављале државе чланице.

На листи ЕУ, објављеној средином прошле године, налази се 30 земаља означених као "зоне које не сарађују".

Тренутно је власништво 334 фирме из Србије, како се тврди у тексту, скривено у некој од земаља са црне листе ЕУ.

Према подацима Агенције за привредне регистре, највише оф шор власника српских фирми регистровано је на Британским Девичанским Острвима - 147, следе Панама са 35 и Лихтенштајн са 33.

Према наводима ЦИНС-а, у Андори су регистрована четири оф шор власника српских фирми, у Монаку 4, у Гернзију 3, на Сејшелима 19, Либерији 6, Маурицијусу две, у Хонг Конгу 15, Брунејима три, на Маршалским Острвима 9, Нијуеу једна, у Белизеу 22, Бахамима 12, на Светом Винсенту и Гренадинима 9, Светом Кристофору и Невису пет, Кајманским острвима четири, и у Ангвили једна.

Међу српским фирмама, које су купили власници скривени у некој од оф шор зона са црне листе ЕУ, аутор текста наводи, најстарије је српско предузеће за производњу, дистрибуцију и приказивање филмова "Београд филм", које је током 2007. године купио Никола Ђивановић за нето више од тадашњих девет милиона евра.

Како додаје, касније се испоставило да је иза купца биоскопа заправо била мрежа оф шор предузећа - а иза њих Ђивановићева фирма са Бахама и група бивших руководилаца Београд филма.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер