петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чедомир Јовановић: Србија мора у НАТО
Хроника

Чедомир Јовановић: Србија мора у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јануар 2010.

Србија мора постати чланица НАТО уколико жели да се развија као модерно европско друштво, оценио је лидер Либерално-демократске партије Чедомир Јовановић.

"Ако говоримо о односу према свету онда је ту незаобилазан однос према НАТО који ми (ЛДП) желимо да формализујемо кроз саопштавање те једноставне истине која је позната свима у Србији али се од ње ограђују зато што није популарна - истина је да Србија мора постати чланица НАТО пакта уколико жели да се развија онако како се развијају сва модерна европска друштва која се налазе око нас", казао је Јовановић у интервјуу агенцији Бета.

Он је навео да се његова партија и Демократска странка председника Бориса Тадића размимоилазе у питањима која су везана за брзину транзиције и спољну политику Србије, однос према региону, као и према Косову мада је, како је оценио, значај Косова релативизован у нашој дневној политици.

"То је последица чињенице да је у нашем друштву та тема вештачки наметнута као питање свих питања и да је, с друге стране, решавање косовског проблема са становништва Београда на неки начин измештено у тај процес у Хагу", навео је Јовановић.

Говорећи о контратужби Србије против Хрватске пред Међународним судом правде у Хагу, Јовановић је поновио оцену да је Србија свесно починила грешку.

"Нико од оних који су стали иза те тужбе не очекује да она у Хагу буде прихваћена, лицемерно смо злоупотребили патње и несрећу нашег народа у Хрватској и удаљили Србију од оне врсте наше унутрашње трансформације и преиспитивања које неизоставно мора бити и јесте део изградње једне модерне Србије.

Ми смо овом тужбом практично себи ускратили право да поставимо питање зашто нам се то у Хрватској десило. И коначно, ми тиме повлађујемо оним традиционалним аномалијама које постоје у нашем друштву и које су последица једне разорне политике која упркос свему до данас избегава одговорност за оно што је урадила другим народима и српском народу", казао је Јовановић.

Поготово је поражавајуће, нагласио је он, да то чини влада у којој већину има ДС и то само две-три недеље пошто је истакла кандидатуру са ЕУ.

"Нико у ЕУ не верује у основаност тужбе за геноцид иза које стоји Хрватска данас али коју је поднела Хрватска Фрање Туђмана 1999. Још мање разумевања ће пратити Србију која понавља хрватску грешку, али 11 година касније, 11 година после Туђмана и Милошевића", казао је лидер ЛДП.

Према његовим речима злоупотреба Међународног суда правде и поигравање са ужасним квалификацијама попут квалификације која се налази у контратужби Србије, као и поистовећивање Србије из 2010. са Хрватском и Србијом из 1999," заправо је најјаснији доказ да смо се ми врло мало променили".

"Нама је била потребна другачија порука и другачији став као одговор на хрватску тужбу. Данас се Хрватска не дистанцира од те тужбе зато што нема унутрашње демократске потенцијале и снагу за нешто тако, што је тужно, али што Србију обавезује не на исту врсту одговора него на подршку оним демократским снагама у Хрватској које ће сутра моћи да раде оно што данас не могу, а то је да од тужбе одустану у име наше нормалне будућности", казао је он.

Према његовој оцени, и потписивање декларације о помирењу ДС и Социјалистичке партије Србије је грешка. ЛДП никада не би потписао декларацију са СПС јер је то политика без суштине, али је последње због чега ће критиковати Демократску странку штета која је проистекла из једне бесмислене декларације, јер је то свакако мања штета од друге опције - власти Коштунице, Шешеља и Николића, рекао је Јовановић и додао да ЛДП инсистира на другачијем систему вредности.

"Ако су странке због свог интереса - доласка на власт и опстанка на власти - одлучиле да релативизују сопствене улоге у прошлости то ничим не обавезује друге у нашем друштву да не преузму додатни терет на себе како би нагласили значај онога што је било добро и тежину онога што је било лоше у нашој прошлости. У том смислу је 2009. политички прљава, због тога што су странке одлучиле да се пресвуку, прљавштину да оставе иза себе, а друштво није имало снаге да уради свој део посла. То је, по мом мишљењу, обавеза невладиног сектора, универзитета, оних институција на којима мора да почива свако уређено друштво а које су дубоко контаминиране и практично уништене, ту мислим на нашу Академију, на нашу цркву", навео је он.

"Десет година након 5. октобра, који свакако јесте преломна тачка у нашем политичком сазревању, седам година након 12. марта, ми морамо имати снаге да себи поставимо једноставно питање да ли је могуће да је у српској политици једино што покреће странке и бираче тражење кривца и изговора за сопствене проблеме у живот или ми можемо бити људи који ће понудити програм и покушати да око тог програма окупе све оне који су спремни да га подрже зато што у том програму виде остварење својих животних интереса", казао је Јовановић.

"Ми смо (ЛДП) показали ту способност да мењамо себе, али не постојимо сами због себе, потребно је пуно тога рећи људима који живе око нас како би они разумели оно што смо у једном тренутку схватили. И тај договор са друштвом је нешто на чему ЛДП инсистира да се мора радити", казао је Јовановић наводећи да се ЛДП после избора 2008. одлучио за политику истине.

Због тога, додао је он, ЛДП брине "тај неодговорни однос владе према друштву, владе која наставља да повлађује очекивањима грађана и која истовремено нема снаге да грађанима каже истину о судбини сваког друштва које има тако велику разлику између сопствених очекивања и онога што су његови интереси".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер