петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чедомир Јовановић: Косово је одавно независна држава и рационално је урадити све да постане нормално и стабилно друштво
Хроника

Чедомир Јовановић: Косово је одавно независна држава и рационално је урадити све да постане нормално и стабилно друштво

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. август 2015.

Председник ЛДП-а Чедомир Јовановић изјавио је за “Вечерњи лист“ да обележавање годишњице “Олује“ не мора да ствара напетост између Хрватске и Србије.

 “Мислим да ти дани сами по себи нису проблем. Већина људи у свакој држави у нашем окружењу и даље је савршено способна да види туђу кривицу, али је и даље сваки поглед у огледало и суочавање са сопственим гресима привилегија прогоњене мањине, једнако у Србији, БиХ, на Косову или Хрватској“, навео је он.

Јовановић је изјавио да га је увек интересовало да се бави “злом које су чинили представници његовог народа, без гледања у којој мери то раде други".

 “Волео бих да Дан захвалности и Дан сећања једнако опомињу на ужас рата и да једнако служе идеји да се такво зло не деси ни нама ни ником поред нас“ нагласио је Јовановић.

Он је навео да му све војне параде, и она организована у Београду и ова која ће се организовати у Загребу, личе једна на другу.

 “Мени лично све те војне параде, она београдска од прошле године и ова загребачка, у којима се по градским улицама возе престарели војни кршеви и небом лете олд тајмери стари 40 година, све ми то личи једно на друго и мислим да је у оба случаја израз власти која нема шта да понуди свом народу осим тог јаловог звецкања оружјем“ рекао је он.

Како је навео, да је он на власти или неко сличан њему, у Србији би се одавно десила лустрација у политици, војсци, медијима, цркви и свим сегментима јавног живота.

На питање да ли су за нову рунду напетих односа криви српски или хрватски политичари, Јовановић одговара да су односи између две земље увек били протоколарни.

 “Односи између Србије и Хрватске, али и других земаља у региону, увек су били некако протоколарни, у најбољем случају премазани неком лепом маркетиншком вештином, али би у принципу увек лако упадали у старе клишее“, оценио је он.

Јовановић је додао да је ЛДП увек имао добре односе са ХНС и Весном Пусић.

 “Мислим да је важно да свако са сваким разговара. Мислим да је добро што и најконзервативнији делови наших друштава данас имају некакве контакте, не гледају се више преко нишана него разговарају. Није проблем у томе да се разумемо ми и ХНС. Проблем је да се разумеју странке са већинском подршком у својим земљама и у томе их треба охрабривати, гурати напред“, нагласио је Јовановић.

Он је навео да је од атетната на Зорана Ђинђића Србија десет година потрошила водећи неискрену и нејасну политику, а осврнуо се и на то због чега је премијеру Александру Вучићу дата толика подршка.

 “Те године, кад је требало што брже да прође кроз болну транзицију, Србија је трошила на опструкцију сарадње са Хашким судом, на саплитање Црне Горе, на саплитање Косова, на лутање у спољној политици. Вучић им је понудио најједноставнију формулу, списак оних које ће да ухапси и осуди и људима је изгледало да ће им та казна компензовати део незадовољства. Нажалост, једноставна решења су ретко исправна“.

Он је навео да је добро што постоје контакти између Александра Вучића и Бакира Изетбеговића, иако су односи “неискрени“.

 “Лоше ће бити ако се поново, после протоколарних сусрета, ствари врате тамо где су биле и раније и ако свако у својој средини настави да пали ватре као што их је палио до сада“ оценио је председник ЛДП-а.

Јовановић се осврнуо и на односе Србије и Косова, наводећи да је Косово одавно независна држава и да би било “рационално урадити све да Косово постане нормално и стабилно друштво са којим ћемо успоставити односе растерећене прошлости у највећој мери“.

На питање да ли је могуће да у Србији на власт поново дође неко Ђинђићевог профила, Јовановић је одговорио да је Србија данас на тачки са које може да склизне на било коју страну, икао се “декларативно креће европским путем“.

(Б92-Вечерњи лист)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер