уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чедомир Јовановић: 2011. на изборе, ова влада Србију не може да уведе у ЕУ
Хроника

Чедомир Јовановић: 2011. на изборе, ова влада Србију не може да уведе у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. новембар 2010.

Идеја ЛДП је да 2011. треба да идемо на изборе. Кампања би у тим околностима покренула земљу. Дан одлуке о кандидатури за ЕУ мора да означи друштвену и политичку револуцију. Јасно је, међутим, да то не може да води ова влада која бежи од своје сенке, док у њој доминирају намештеници странака, задовољни преживљавањем од једне до друге најаве реконструкције – каже за „Блиц“ Чедомир Јовановић, лидер Либерално-демократске странке.

Јовановић сматра да би ДС са ЛДП-ом могао да буду у центру „чисте европске владе“, под условом да се, како каже, ДС не крије иза председника Србије.

С којим странкама бисте ушли у Владу?

– ЛДП жели да у следећој влади креира политику. Зато развијамо подршку међу младима, НВО, код прогресивног дела пословног света, другачијих синдиката. Тек онда долази договор са странкама. И даље мислим да ДС има потенцијал да с нама политички инвестира у ту промену, али без сувишног калкулисања и скривања иза председника Србије. ЛДП нема дилему око чега би направио брзу и ефикасну владу у чијем би центру биле наше две странке. Суштина је у договору око послова владе као што су ниски порези, помоћ младима за први посао и први стан, јачање конкуренције, сређивање пензијског фонда, афирмација људских права, улазак у НАТО, ефикаснија сарадња са суседима. Ми у тој влади нећемо да паразитирамо на леђима ДС, него да покренемо процесе за које до сада није били простора, снаге или подршке у коалицији.

У опозицији вас оптужују да нисте права опозициона странка јер сте је неколико пута спасли од рушења?

– Без наше подршке не би било укидања виза, забране дискриминације, казни за насиље на јавним скуповима, разумевања у Европи, прослеђивања кандидатуре. С друге стране, подршка Николића и Коштунице власти дуго је цементирала катастрофалну косовску политику. Заједно су прошверцовали и ту реченицу о војној неутралности, која нам је камен око врата. Да није било њихове подршке владиним грешкама, Србија би била на две или три године од пријема у ЕУ, а не на седам или осам.

Како коментаришете могућност да ДС формира Владу са СНС Томислава Николића?

– То би био савез који би угушио и умртвио потенцијале Србије. Не треба нам стабилност у одржавању постојећег стања, него суштински нова политика. После те владе ударили бисмо у нови зид, уз још четири изгубљене године. Зато је важно да проширимо подршку ЛДП до нивоа да имамо толико мандата да после избора прва и реална опција буде формирање чисте европске владе, коју би водиле ДС и ЛДП. Што јачи ЛДП је гаранција избегавања катастрофе, јер би препуштање ДС-а овој другој опцији представљало мирење с том коалицијом из нужде.

Шта очекујете од оптужнице мајке и сестре Зорана Ђинђића поднете против, између осталих, Шешеља и Коштунице?

– Постоји много елемената који поткрепљују везе између Легије, ЈСО, антихашког лобија, Коштунице и његовог окружења. Недавно је и бивши тужилац потврдио да је сам врх Коштуничине власти директно спречио поступак о томе како су Раде Булатовић и Драган Јочић незаконито разговарали с Легијом по његовом хапшењу, а по нашој пријави из 2006. Све то, уз податке до којих се дошло након притварања браће Симовић, мора помоћи тужилаштву и суду да утврде истину. Верујем и да ће кажњавањем оних који су били укључени у дугогодишњу криминализацију Зорана и његове политике бити уништена и матрица злочина која је чинила све да спречи промене у Србији, а онда се и криминално организовала како би то извела 12. марта.

Шта држава треба да уради да би се Муамер Зукорлић вратио бављењу вером?

– Ако је реч о утицају на религијску заједницу, муфтија је неспорно лидер у Санџаку. Држава треба да поштује закон, призна изборну вољу и одустане од навике да се, због потреба две странке из Санџака у влади, продубљују проблеми. Важно је што се полако одустаје од пендрека и кордона који нису решење. Баш због тога је било важно ангажовање ЛДП, која има подршку у Санџаку, међу Србима и Бошњацима. Друге странке су Санџак препустиле партијама чији су интереси локално лимитирани. Зато су оне и поделиле људе.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер