уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чедомир Антић: Зашто је 1918. године наша елита зарад Југославије одустала од Велике Србије
Хроника

Чедомир Антић: Зашто је 1918. године наша елита зарад Југославије одустала од Велике Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. април 2017.

 У Установи културе „Пароброд”, у центру Београда, у среду, 26. априла отворена је изложба посвећена Лондонском уговору из 1915. године, чији су аутори универзитетски професор др Чедомир Антић и студент историје Милица Тркуља.

Осим што је тема изложбе везана за дипломатску историју, она посредством факсимила докумената, карата, фотографија, цртежа и репродукција слика, отвара и значајно историјско питање на које и свако од посетилаца треба да пружи одговор. Иако Лондонски уговор никада није извршен, сама чињеница да је то био тајни споразум додатно мистификује његову важност. И данас, након више од сто година, последице Лондонског уговора су далекосежне, а разним тумачењима ово питање постаје поново актуелно.

На отварању изложбе је био и новинар Србин.инфо, Дејан Петар Златановић, који је упитао др Чедомира Антића у ком тренутку је српска елита одустала од идеје Велике Србије и одлучила се да судбину Србије и свих Срба веже за Југославију.

 – Србија је имала велики страх да ће остали јужнословенски народ због распада Аустроугарске имати жеље да створе своје националне државе ратајући против Србије. С једне стране је Беч подстицао верски екстремизам католика и муслимана, а са друге стране Србија је представљала себе као будућег ослободиоца и ујединитеља у односу на Аустроугарско и Турско царство. Зато су српске елите у Првом светском рату хтеле Југославију јер за њих је та југословенска држава била исто што и српска држава, каже професор Антић.

(Србин инфо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер