петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦЕАС и Јелена Милић поздравили истрагу Управе за спречавање прања новца: Имајући у виду број странаца примећених на насилним протестима у Београду, верујемо да је можда и то оправдан разлог увођења мера
Хроника

ЦЕАС и Јелена Милић поздравили истрагу Управе за спречавање прања новца: Имајући у виду број странаца примећених на насилним протестима у Београду, верујемо да је можда и то оправдан разлог увођења мера

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јул 2020.

Центар за евроатлантске студије (ЦЕАС) је, поводом списка Управе за спречавање прања новца са именима новинара и удружења или организација и дописа банкама како би се утврдило да ли организације и појединци са списка имају везе са финансирањем тероризма или прањем новца, саопштио да то поздравља, као и Јелена Милић која је њихов правни заступник, "ако је споменута Управа истраге спроводила по прописима Србије".

"Не сматрамо да то не треба радити само зато што неки други осумњичени нису кажњени. Додатно, не видимо то, ако је спроведено у скаладу са законом, као притисак на наш рад", наводи се у саопштењу.

ЦЕАС наглашава да појмови попут: удружење грађана, невладиних организација, новинара или опозиције "сами по себи не садрже вредносну одредницу добро-лоше или априори невино".

"Као и сваки други правни субјект или појединици, они могу бити и вршиоци кривичних дела и то не зависи од тога где и за кога раде", наводи се.

ЦЕАС подсећа и на налазе релевантних међународних тела да се "невладине организације такође сматрају 'субјектима ризика' у оквиру прања новца као фронт за терористичке организације које прикупљају и преносе средства или као легитимна предузећа која посредно подржавају циљеве терористичких организација."

"Како је ЦЕАС разумео, споменути, иначе врло шаролик списак није потпун па нам уопште није јасно како су саговорници споменутих медија извлачили закључке о корелацији ентитета на списку са њиховим јавним ставовима и деловањем, нити како се непотпун списак може сматрати притиском на поједине организације", наводи се у саопштењу.

Имајући у виду број странаца примећених у јеку пандемије КОВИД-19 на насилним протестима у Београду, ЦЕАС верује да је можда и то оправдан разлог мера Управе, додаје се у саопштењу.

ЦЕАС наводи да "објављивање нетачног списка нема везе са отварањем теме услова рада удружења грађана у Србији" и наглашава да је ових дана мета нетачнихи опасних дисквалификација и закључује да претње, спискови и тенденциозно нетачно извештавање о њима представљају притисак на рад.

"Нажалост, чини нам се да је ово непрофесионални и неодговоран покушај мобилизације и хомогенизације око појединаца из наводно демократске угрожене опозиције, који су истовремено: на челу политичких организација, приватни консултанти, функционери правних субјеката која се формално воде као удружења грађана, а бојимо се имају и неке друге не само јавне интересе које пласирају под плаштом залагања за демократизацију и слободу медија у Србији, или с њима интересно повезаним лицима који можда не поштују мере раздвајања комерцијалног од непрофитног. ЦЕАС никад није, нити ће учестовати у тако нечему", закључује се у саопштењу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер