петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ћамил Дураковић: Није проблем да Србин буде на челу Сребреницу - проблем је да буде неко ко негира геноцид
Хроника

Ћамил Дураковић: Није проблем да Србин буде на челу Сребреницу - проблем је да буде неко ко негира геноцид

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2016.

 Начелник општине Сребреница, у Републици Српској, Ћамил Дураковић сматра да би било заиста лоше да ту општину, након предстојећих локалних избора 2. октобра, води неко ко, како каже, негира чињенице о геноциду, без обзира на то које је националности.

Дураковић за бањалучке "Независне новине" каже да негирање геноцида није основ српског идентитета, те да бројни Срби јавно говоре о томе да се у Сребреници догодио геноцид и они су "наши саговорници за причу о заједничком животу и будућности".

- И суживот и будућност можемо градити само на истини. Ми смо спремни да кренемо напред, напред су кренули и бројни Срби. Сад чекамо још само тренутак да за пут напред буду спремни њихови политички представници - навео је Дураковић у одговору на питање да ли људи који за победу српског кандидата кажу да би била страшна по Бошњаке и Сребреницу имају право да причају о помирењу, суживоту и будућности.

Дураковић, који је раније поручио да ове године српски званичници нису пожељни на обележавању 11. јула у Меморијалном центру у Поточарима све док званични Београд не призна да се у том месту догодио геноцид, каже да су Бошњаци забринути због изборног инжењеринга, односно регистрације држављана Србије који су напустили Сребреницу седамдесетих година.

Он, наиме, тврди да се зна да већ сад постоје најаве организованог транспорта из Србије на дан избора, да постоје, како каже, чак и наводи неких Бошњака из Скелана да ови "лажни гласачи" добијају за свој глас одређену своту новца.

- Постоје покушаји српских политичара да се пажња јавности преусмери на регистрацију Бошњака, но мислим да је свакоме јасно каква је разлика између де фацто страних држављана и Сребреничана отераних у рату који редовно посећују Сребреницу, чији најмилији су покопани у Поточарима и који се надају да ће се, уз одговарајући економски амбијент који настојим створити, једног дана вратити у своје куће - навео је Дураковић.

Он је оптужио званичнике РС да злоупотребљавају децу у изборне сврхе.

Проблема је, каже, са уписом босанског језика нема у бројним другим општинама у РС, нити га је било у Сребреници након првог полугодишта.

- Жао ми је да због политиканства владајуће структуре ентитета испашатају деца, но питање језика је исувише битно. Сматрам да имамо право да очекујемо да ће се министарство одрећи својих политичких циљева док истовремено нико не би требало да очекује од нас да се одрекнемо нашег идентитета - казао је Дураковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер