четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чачак: Штаб за ванредне ситуације одбија да услиши апел Завода за јавно здравље и упозори грађане да је вода из Мораве и Лупњаче опасна по здравље - не би требало пецати ни заливати баште
Хроника

Чачак: Штаб за ванредне ситуације одбија да услиши апел Завода за јавно здравље и упозори грађане да је вода из Мораве и Лупњаче опасна по здравље - не би требало пецати ни заливати баште

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. септембар 2018.

Завод за јавно здравље (ЗЗЈЗ) у Чачку предложио је Градском штабу за ванредне ситуације да се баште не заливају моравском водом, као и да на реци не би требало пецати, али тај предлог до данас није спроведен, преноси Морава инфо.

Ово је гостујући у емисији “Форум“ телевизије “Лав плус“ изјавила директорка завода др Ана Мишовић, нагласивши да је појава масних мрља на површини Лупњаче и Западне Мораве опасна по здравље људи.

– Појава ових материја могу да изазову иритираност коже и очију. На дужи временски период ове материје код људи изазивају и већу опасност. Такође, долази до уништавања биљног и животињског света у реци. Те материје се не растварају у води, имају ефекат испаравања и делују негативно и на атмосферу. Уколико би се ова вода користила за заливање, то би било веома проблематично са здравственог аспекта. Завод је дао предлог мера које су поновљене на седница Штаба за ванредне ситуације. Поред осталог, требало је упутити апел да се не заливају баште и да се не пеца риба. Такав апел штаб није упутио – рекла је др Мишовић.

Помоћница градоначелника задужена за екологију Мирјана Ђоковић истакла је да је извештај референтне куће која је обавила анализу загађености водотокова у Чачку стигао 6. септембра и да градска управа по том питању “још увек није заузела став“.

– Видећемо какав ће став бити локалне самоуправе по том питању – навела је Ђоковићева.

Према њеним речима, још увек се не зна ко је загађивач и ко је одговоран што Западном Моравом дуже од месец дана плове масне мрље.

Подсетимо, градоначелник Милун Тодоровић у уторак децитирано нагласио да загађење не долази из “Слободе“, што је утврдила “референтна установа“ коју је ангажовало Министарство одбране, будући да “Слобода“ функционише под окриљем тог министарства.

– Еколошки инспектор не може да поступа у кругу фабрике “Слобода“ – подсетила је Мирјана Ђоковић гостујући у емисији “Форум“

Др Милка Левајац, специјалиста хигијене из Завода за јавно здравље, саопштила је да је масноћа и даље присутна на површини Мораве и да се креће низводно.

Виолета Марковић из Групе грађана “За напреднији Чачак“ оценила је да надлежне градске службе нису адекватно реаговале у ситуацији озбиљног еколошког акцидента. За њу је несхватљиво да ни након месец дана није установљено ко је загађивач чачанских река.

(Морава инфо - ТВ Лав)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер