петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чачак: Мештани чачанског села Балуга протестовали испред зграде Градске управе, јер ни после месец дана нису добили решења о поништењу експроприсане земље
Хроника

Чачак: Мештани чачанског села Балуга протестовали испред зграде Градске управе, јер ни после месец дана нису добили решења о поништењу експроприсане земље

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. октобар 2021.

Десетак мештана чачанског села Балуга протестовало је испред зграде Градске управе у Чачку, јер ни после месец дана нису добили решења да се поништава експропријација њихове земље, која им је одузета за депоновање и одлагање материјала у току изградње трасе аутопута Прељина-Појате.

Они су носили транспаренте на којима је писало „Не дамо дедовину. Против срамног одузимања земље“.

Становник села Балуга Братислав Симовић рекао је новинарима да они протестују у име мештана више чачанских села, од Балуге до Катрге, којима је експроприсана земља не само за трасу аутопута, већ и за такозвана „позајмишта“ и „депоније“, која служе за одлагање материјала у току изградње аутопута и вађење шљунка.

„Ово није протест против градње аутопута, већ против срамног одузимања плодног земљишта, на којима смо гајили тоне купуса, кромпира, паприке и другог поврћа, за потребе депонија и позајмишта“, рекао је Симовић.

Он је истакао да је данас тачно месец дана од одлуке коју је градоначелник Чачка Милун Тодоровић донео, на њихов захтев, да се поништава експропријација земље за позајмишта дуж трасе аутопута, а да нико од власника тих парцела није добио решење о том поништењу.

„Одузета земља се и даље води на Републику Србију и није враћена првобитним власницима“, рекао је Симовић.

Симовић је додао да су они тражили од градских власти Чачка да им доставе мапе на којима су обележена места за позајмишта и депоније, али да им они те мапе нису доставили.

„Усмено смо добили одговор да не могу да нам дају нешто што немају. Ако немају мапе, онда како могу да кажу да су то пројектована позајмишта и депоније“, рекао је Симовић.

Иако је протест мештана села Балуга био раније најављен, нико до представника градске власти у Чачку им се није обратио.

Симовић је рекао да мештани десетак чачанских села још увек нису добили ни одговор од Владе Србије, од које су 24. септембра тражили хитну исплату за експроприсану земљу онима који нису били задовољни понуђеном ценом, због чега су поднели тужбе против државе.

„Суд одуговлачи, не заказује рочишта и ни после три године није завршено суђење, због чега тражимо да држава одмах исплати цену коју је првобитно понудила за експроприсану земљу, па ако се на суду докаже да је земља скупља, онда исплате и разлику“, рекао је Симовић.

Симовић је истакао да су мештани од Владе Србије тражили надокнаду штете за усеве које нису успели да скину са својих парцела пре почетка радова на изградњи аутопута и најавио нови протест у селу Мрчајевци за 24. октобар, ако до тада не добију одговор од републичке Владе.

Према његовим речима, протесту у Мрчајевцима ће се придружити и мештани краљевачких села око аеродрома „Морава“ у Лађевцима због одузимања земље за проширење аеродрома.

Протест мештана Балуге испред зграде Градске управе у Чачку подржао је и председник Синдиката лекара и фармацеута Србије анестезиолог из Краљева Раде Панић, који је оценио да је одузимање земље пољопривредницима у околини Чачка и Краљева због аутопута и аеродрома „неправедно“.

„Неправда влада целом Србијом. Неправда према грађанима Србије је присутна свуда. Зашто не реагују државни органи на примедбе пољопривредника села од чачанске Балуге до краљевачке Обрве. Новцем тих грађана се плаћају државне институције и оне су дужне да заштите те грађане. Али пошто институције не раде, онда народ мора да узме ствар у своје руке“, рекао је Панић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер